O româncă a câştigat ultramaratonul din Antarctica

0

O româncă a câştigat ultramaratonul din Antarctica după ce a parcurs 100 de kilometri în mai puţin de 24 de ore.

Adriana Istrate este prima româncă care a câştigat un ultramaraton. Românca a câștigat cursa din Antarctica, după ce a parcurs cei 100 de kilometri în mai puțin de 24 de ore.
În această competiţie, doar şase concurenţi au trecut linia de sosire la ultramaratonul din Antarctica, iar Adriana a fost singura dintre alergătoare care a rezistat condiţiilor extreme. Ea a parcurs cei 100 km ai ultramaratonului în 23 ore, 49 de minute şi 50 de secunde.
Istrate şi-a propus să alerge la 7 ultramaratoane pe 7 continente, pentru a-i ajuta pe copii bolnavi de cancer.

Moderarea comentariilor este activată. Poate dura ceva timp până ce comentariul tău va fi aprobat.