Berlusconi ia apărarea Rusiei în disputa cu UE

Fostul premier italian Silvio Berlusconi, liderul partidului de opoziţie Forza Italia, a acuzat NATO şi pe liderii occidentali de faptul că au o atitudine „iresponsabilă” faţă de Rusia, citat de Itar-Tass în pagina electronică.

„Noi suntem sufocaţi de cea mai profundă criză economică, iar situaţia se înrăutăţeşte şi se agravează din cauza situaţiei internaţionale şi a deciziei liderilor europeni, şefii statelor occidentale, Statelor Unite şi NATO care, iresponsabil şi nechibzuit, au anulat munca enormă depusă după semnarea Acordului Pratica di Mare (privind crearea Consiliului Rusia-NATO) care a pus capăt celor 50 de ani de Război Rece”, a spus Berlusconi, potrivit Mediafax.

În opinia fostului şef de Guvern, evoluţii recente în criza din Ucraina şi politica de sancţiuni a Statelor Unite şi Uniunii Europene (UE) vizând Rusia reprezintă decizii iresponsabile ale liderilor lumii.”Rusia nu poate decât să-i apere pe cetăţenii ucraineni de origine rusă, care sunt ca fraţii pentru ruşi”, a apreciat el.

Ambasadorii celor 28 de state membre ale Uniunii Europene (UE) au aprobat vineri seara, la Bruxelles, noi sancţiuni economice împotriva Rusiei ca urmare a subminării suveranităţii Ucrainei, în pofida semnării unui armistiţiu între Kiev şi rebelii proruşi

Această nouă serie de sancţiuni, care urmează să fie adoptate luni, include atât măsuri consolidate privind accesul pe pieţe de capitaluri, apărare, bunuri cu dublu uz civil şi militar şi tehnologii sensibile, cât şi o nouă listă cu nume de persoane vizate de o blocare a averii şi interdicţia de a le fi emise vize europene.

Uniunea Europeană (UE) este „pregătită să revină” asupra sancţiunilor pe care intenţionează să le impună Rusiei, dacă armistiţiul din estul Ucrainei este „durabil” şi/sau dacă negocierile de pace încep, a declarat duminică preşedintele Consiliului European Herman Van Rompuy.

Guvernul rus nu exclude posibilitatea ca Rusia să-şi închidă spaţiul aerian ca răspuns la noi sancţiuni sectoriale occidentale, a avertizat premierul Dmitri Medvedev într-un interviu pentru ziarul de afaceri Vedomosti.

 

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.