Programul teatrelor bucureştene, în această săptămână

0

Programul principalelor instituţii de teatru din Bucureşti în perioada 29 septembrie – 5 octombrie, informează Mediafax:

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Studio: luni, 29 septembrie, ora 20:00 – „Caramitru-Mălăele, câte’n lună şi în stele”; marţi, 30 septembrie, ora 20:00 – „Molto, gran’ impressione”, regia Dan Tudor; vineri, 3 octombrie, ora 19:30 – „Revizorul”, regia Felix Alexa; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:30 – „Revizorul”, regia Felix Alexa; duminică, 5 octombrie, ora 20:00 – „Don Quijote”, regia Dan Puric;

Sala Atelier: marţi, 30 septembrie, ora 20:00 – „Cinci femei de tranziţie”, regia Rodica Popescu Bitănescu; miercuri, 1 octombrie, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; duminică, 5 octombrie, ora 20:00 – „Anonimul veneţian”, coordonator Ion Caramitru; joi, 2 octombrie, ora 19:30 – „Tectonica sentimentelor”, regia Nicolae Scarlat; vineri, 3 octombrie, ora 20:00 – „Nebun din dragoste”, regia Claudiu Goga;

Sala Pictura: miercuri, 1 octombrie, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; joi, 2 octombrie, ora 20:00 – „Omul care a văzut moartea”, regia Dan Tudor; vineri, 3 octombrie, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:30 – „Micul infern”, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 5 octombrie, ora 20:00 – „Acum ori niciodată”;

Sala Media: vineri, 3 octombrie, ora 20:00 – „Carte de vizită”, regia Eugen Cristea; duminică, 5 octombrie, ora 11:00 – „Teatrul Naţional pentru copii”; duminică, 5 octombrie, ora 20:00 – „Fata din curcubeu”, regia Lia Bugnar;

Sala Mică: sâmbătă, 4 octombrie, ora 20:00 – „ActOrchestra”, regia Horia Suru.

Teatrul Odeon: Sala Majestic: joi, 2 octombrie, ora 19:00 – „În container”, regia Cristian Ban; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – „Nesomn”, coregrafia Arcadie Rusu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – „Iosif şi amanta sa”, regia Petru Vutcărău; duminică, 5 octombrie, ora 19:30 – „Oscar şi Tanti Roz”, regia Petru Vutcărău;

Sala Studio: miercuri, 1 octombrie ora 19:30 – „Contra democraţiei”, regia Alexandru Dabija; vineri, 3 octombrie, ora 19:30 – „Viza de clown”, regia Alexandru Mihail; vineri, 4 octombrie, ora 19:30 – „Pescarul şi sufletul său”, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Bulandra: Sala „Liviu Ciulei”: joi, 2 octombrie, ora 19:00 – „Voiajul domnului Perrichon”, regia Dinu Cernescu; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – „Artă”, regia Cristi Juncu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 20:00 – „Contra progresului”, regia Bobi Pricop.

Teatrul Nottara: Sala „Horia Lovinescu”: luni, 29 septembrie, ora 19:30 – „Supermarket love”; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – „Ultimul Don Juan”, de Petre Bokor; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – „Maria Callas – La Divina”, regia Radu Gabrea; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – „Un pic prea intim”, regia Cristi Juncu;

Sala „George Constantin”: miercuri, 1 octombrie, ora 19:30 – „Hangiţa”, de Ţino Geirun; joi, 2 octombrie, ora 19:30 – „Aici nu-i de joacă”, de Catrinel Dumitrescu; vineri, 3 octombrie, ora 19:30 – „Funcţionarul destinului”, de Anca Maria Colţeanu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:30 – „Căpşunile şi orfanii”, regia Julia Roesler; duminică, 5 octombrie, ora 19:30 – „Poker face”, regia Adela Biţică.

Teatrul de Comedie: Sala „Radu Beligan”: vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – „Avarul îndrăgostit”, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – „Femeia care şi-a pierdut jartierele”, regia Silviu Purcărete; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – „O scrisoare pierdută”, regia Alexandru Dabija.

Teatrul Evreiesc de Stat: miercuri, 1 octombrie, ora 19:00 – „Frauhess şi grădinile ei”, regia Alexander Hausvater; joi, 2 octombrie, ora 19:00 – „Mazl-Tov… and justice for all!”, regia Andrei Munteanu.

Teatrul Metropolis: sâmbătă, 4 octombrie, ora 16:00 – „Peretele”, regia Lia Bugnar; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – „Peretele”, regia Lia Bugnar.

Teatrul Masca: vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – „Vicleniile lui Scapino”, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – „Romeo şi Julieta”, regia Mihai Mălaimare; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – „Flecărelile femeilor”, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Ţăndărică: sâmbătă, 4 octombrie, ora 10:00 – „Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; sâmbătă, 4 octombrie, ora 12:00 – „Motanul încălţat”, regia Cristian Pepino; duminică, 5 octombrie, ora 10:00 – „Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol; duminică, 5 octombrie, ora 12:00 – „Capra cu trei iezi”, regia Gabriel Apostol.

Teatrul „Ion Creangă” (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): Teatrul Excelsior: luni, 29 septembrie, ora 10:00 – „Adevăratul rege din Aziriut”, Dramatichen Teatar, Bulgaria; luni, 29 septembrie, ora 19:00 – „Bhrava!”, L’anime, Spania; marţi, 30 septembrie, ora 10:00 – „Bhrava!”, L’anime, Spania; marţi, 18 septembrie, ora 18:00 – „Lumea lui Paparin”, Teatrul Ion Creangă; miercuri, 1 octombrie, ora 10:00 – „Hainele cele noi ale prinţului”, Teatrul Excelsior; miercuri, 1 octombrie, ora 19:00 – „Anotimpuri fermecate”, Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia; joi, 2 octombrie, 10:00 – „Fluierul fermecat”, Teatrul Arlechino; joi, 2 octombrie, ora 17:00 – „Îmbrăţişări (Hugs)”, II Telaio, Italia; joi, 2 octombrie, ora 19:00 – „Îmbrăţişări (Hugs)”, II Telaio, Italia; vineri, 3 octombrie, ora 17:00 – „Spectaculoasele baloane de săpun (The Amazing Bubble Man)”, Louis Pearl, California; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – „Spectaculoasele baloane de săpun (The Amazing Bubble Man)”, Louis Pearl, California; sâmbătă, 4 octombrie, ora 11:00 – „Prâslea cel voinic… la minte”, Teatrul Municipal Bacovia;

Teatrul Ţăndărică (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): marţi, 30 septembrie, ora 10:00 – „Cui i-e frică de Bau Bau?”, Teatrul Ţăndărică;

Parcul Cişmigiu (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): luni, 29 septembrie, ora 11:00 – „Cei trei purceluşi”, Trupa A fost odată ca niciodată; luni, 29 sepembrie ora 17:00 – „Un lup, o capră şi trei iezi”, Teatrul Ion Creangă; marţi, 30 septembrie, ora 11:00 – „Spre Vrăjitorul din Oz”, MiniArtShow; marţi, 30 septembrie, ora 17:00 – „Capra cu trei iezi”, Teatrul Ţăndărică; miercuri, 1 octombrie, ora 11:00 – „Muzicanţii din Bremen”, Teatrul Mignon; miercuri, 1 octombrie, ora 17:00 – „Muzicanţii din Bremen”, Teatrul Mignon; joi, 2 octombrie, ora 11:00 – „Atacul clownilor (Attack of Clowns)”, Teatr na walizkach, Polonia; joi, 2 octombrie, ora 17:00 – „Atacul clownilor (Attack of Clowns)”, Teatr na walizkach, Polonia; vineri, 3 octombrie, ora 11:00 – „Cocoşelul neascultător”, Teatrul de Operetă şi Musical „Ion Dacian”; vineri, 3 octombrie, ora 17:00 – „Aventurile lui Hermann”, Lumea lui Momo;

Biblioteca Naţională a României (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): luni, 29 septembrie, ora 11:00 – „Pinguinii melomani”, Teatrul Ion Creangă;

Institutul Francez (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): luni, 29 septembrie, ora 18:00 – „Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; marţi, 30 septembrie, ora 11:00 – „Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; marţi, 30 septembrie, ora 18:00 – „Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; miercuri, 1 octombrie, ora 11:00 -„Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; miercuri, 1 octombrie, ora 18:00 – „Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; joi, 2 octombrie, ora 18:00 – „Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; vineri, 18:00 – „Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; sâmbătă, 4 octombrie, ora 11:00 – „Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel; sâmbătă, 4 octombrie, ora 17:00 – „Cartierul poveştilor (The Hood)”, la Passionata Svironi, Israel;

Centrul Naţional al Dansului Bucureşti (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): marţi, 30 septembrie, ora 16:00 – „Muurtjemuurtje”, Nat Gras, Belgia; marţi, 30 septembrie, ora 19:00 – „Muurtjemuurtje”, Nat Gras, Belgia; miercuri, 1 octombrie, ora 10:00 – „Muurtjemuurtje”, Nat Gras, Belgia;

Palatul Naţional al Copiilor (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): miercuri, 1 octombrie, ora 17:00 – „Fluturi (Farfalle)”, Compania TPO, Italia; miercuri, 1 octombrie, ora 19:00 – „Fluturi (Farfalle)”, Compania TPO, Italia;

Teatrul de Comedie, sala Studio (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): miercuri, 1 octombrie, ora 18:00 – „ETC.”, Theatre de la Guimbarde, Belgia; joi, 2 octombrie, ora 10:00 – „ETC.”, Theatre de la Guimbarde, Belgia; joi, 2 octombrie, ora 18:00 – „ETC.”, Theatre de la Guimbarde, Belgia;

Strada Lipscani (Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii): joi, 2 octombrie, ora 18:00 – „Parada albă (White Parade)”, Mr. Pejo’s Wondering Dolls, Rusia; vineri, 3 octombrie, ora 18:00 – „Parada albă (White Parade)”, Mr. Pejo’s Wondering Dolls, Rusia; sâmbătă, 4 octombrie, ora 17:00 – „Parada albă (White Parade)”, Mr. Pejo’s Wondering Dolls, Rusia.

Godot Cafe-teatru: luni, 29 septembrie, ora 20:00 – „Te iubesc! Te iubesc!”, regia Chris Simion; marţi, 30 septembrie, ora 21:00 – „Dragostea durează trei ani”, regia Chris Simion; miercuri, 1 octombrie, ora 20:00 – „Freak show”, de Florin Piersic Jr.; joi, 2 octombreie, ora 19:30 – „Cântec de leagăn. O poveste despre Maria Tănase”, regia Carmen Lidia Vidu; joi, 2 octombrie, ora 21:30 – „Liga improvizatorilor”; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – „Orfani” de Dennis Kelly; vineri, 3 octombrie, ora 22:00 – „Ne vom revedea în anul care a trecut”, regia Alexandru Nagy; sâmbătă, 4 octombrie, ora 22:00 – „Carpathian Garden”, de Radu Iacoban; sâmbătă, 4 octombrie, ora 18:30 – „Fisura”, regia Victor Olăhuţ; duminică, 5 octombrie, ora 18:30 – „Iubitafizica”, regia Cristina Andreea Ion; duminică, 5 octombrie, ora 21:00 – „Ce poţi să faci în 10 minute?”, regia Doina Antohi.

La Scena: joi, 2 octombrie, ora 19:30 – „Fata cu cărămida-n gură”, regia Theo Herghelegiu.

Unteatru: miercuri, 1 octombrie, ora 21:00 – „Trădare”, regia Sânziana Stoican; vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – „Poezia visului”, de Miriam Răducanu; sâmbătă, 4 octombrie, ora 20:30 – „Retox”, de Eugen Jebeleanu; duminică, 6 octombrie, ora 19:00 – „Hotel”, regia Eugen Jebeleanu.

În Culise: vineri, 3 octombrie, ora 19:00 – Stand-Up comedy cu Mincu, Maria, Florin & Friends; sâmbătă, 4 octombrie, ora 19:00 – „Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu”, regia Cristian Bajora; duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – „Scrisoare către Rita”, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni: luni, 29 septembrie, ora 20:00 – „Capete înfierbântate, 13-15 iunie 1990”, de Mihaela Michailov şi David Schwartz; marţi, 30 septembrie, ora 20:00 – „SubPământ. Valea Jiului după 1989”, de Mihaela Michailov şi David Schwartz.

Teatrul de pe Lipscani: Sala Mare: duminică, 5 octombrie, ora 19:00 – „În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine…”, regia Horaţiu Mălăele.

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.