Robert Negoiță cere PSD să facă un pas în spate

Vicepreședintele PSD Robert Negoiță spune că, în opinia sa, după rezultatele alegerilor prezidențiale, PSD ar trebui să facă „un pas în spate”, pentru a permite echipei lui Klaus Iohannis să guverneze, informează Agerpres.

Vicepreşedintele PSD a fost prima voce din partid care a cerut retragerea de la guvernare după pierderea alegerilor prezidenţiale. ”Cred că este o lecţie pentru noi şi cred că ar trebui să facem un pas în lateral, poate chiar în spate, şi da şi noi am simţit nevoia de un altfel de politică. Cred că după acest vot ar trebui să dăm ocazia echipei domnului Iohannis să vină să guverneze şi sper sincer că ne va demonstra cum se poate o altfel de politică de unde să învăţăm cu toţii. Nu mai trebuie să ţinem de această guvernare, ci dimpotrivă”, a declarat în această dimineaţă vicepreşedintele PSD.

Negoiţă a adăugat că ”în urma acestui vot  cred că ar trebui să respectăm voinţa românilor, care tocmai şi-au exprimat-o”.

În privinţa depunerii mandatului de guvernul Ponta, vicepreşedintele Robert Negoiţă susţine că acesta este un gest de normalitate, ”un gest de decenţă”. ”Partidele ar trebui să vină în aşteptarea cetăţenilor şi asta aşteaptă cetăţenii. Vor altă guvernare, care nu a fost o rea, pe care am apreciat-o din multe puncte de vedere, cred că s-a şi greşit. spus Am doar ce mi se pare mie normalitate în România”, a fost mesajul transmis de vicepreşedintele PSD, Robert Negoiţă, la intrarea în sediul PSD.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.