Totul despre Festivalul ”George Enescu” 2015

0
Ediția a XXII-a a Festivalului Internațional George Enescu se va desfasura in perioada 30 august – 20 septembrie 2015 la Sala Palatului și Ateneul Român din București și va găzdui 58 de concerte în săli, precum și multe alte evenimente în aer liber, în cadrul ”Pieței Festivalului și a ”Bucureștiului Creativ”. Directorul artistic al festivalului este Ioan Holender. Abonamentele pentru ‪Festivalul Enescu‬ 2015 se pun în vânzare pe 15 ianuarie, de la ora.10.00, online, pe www.eventim.ro, și în rețeaua Eventim, informeaza site-ul oficial al evenimentului.San Francisco Symphony vine în premieră la ‪Festivalul Enescu‬. Mai bine de cinci dintre cele 10 considerate cele mai importante orchestre din lume vor fi prezente in această ediție a Festivalului.

Iata programul complet al editiei 2015 a Festivalului Enescu:

Duminică 30.08
Ora 19.30

Sala Mare a Palatului ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: KRISTJAN JÄRVI Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solistă: SARAH CHANG – vioară

Program:
Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11 Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47 Orff – Carmina Burana

Soliști:
JENNIFER O’LOUGHLIN – soprană MAX EMANUEL CENCIC – tenor LEVENTE MOLNAR – bariton

Ora 22.30

Ateneul Român CORUL NAȚIONAL MADRIGAL

Dirijor: ANNA UNGUREANU

Program: «Ars Nova şi Renaştere» de la baladele lui Guillaume Machaut la madrigalele lui Claudio Monteverdi – program de muzica sacră şi profană

Francesco Landini – Ecco la Primavera
Guillaume de Machaut – De toutes flours
Pierre Bonnet – Francion vint l’autre jour
Claude de Sermisy – Languir me fais
Francis Pilkington – Rest, sweet nymphs
William Byrd – Missa a quarto voci-Sanctus
Thomas Tallis – O sacrum convivium
Thomas Morley – Now is the month of Maying
Heinrich Isaac – Innsbruck, ich muss dich lassen
Hans Leo Hassler – Cantate Domino
Cristobal de Morales – Pie Jesu
Tomas Luis de Victoria – O Magnum Mysterium
Jacques Arcadelt – Il bianco e dolce cigno
Roland de Lassus – Bon jour mon Coeur
Josquin Desprez – Baisez moi, ma douce amie
Constanzo Festa – Madonna, io v’amo e taccio
Giovanni Pierluigi de Palestrina – I vaghi fiori
Giovanni Pierluigi de Palestrina – Missa Papae Marcelli – Agnus Dei
Luca Marenzio – Scaldava il sol
Gesualdo da Venosa – Io tacero
Claudio Monteverdi – Quel augellin che canta

Luni 31.08

Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ora 17.00

Ateneul Român THARICE VIRTUOSI
Vioară: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORIŞTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STĂNCULEASA Violă: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA Violoncel: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN Dirijor: LIVIU PRUNARU

Program: * Vivaldi – Concert pentru 3 viori şi orchestră de coarde în Fa Major, F.1. nr. 34. Solişti: BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, VALENTINA SVYATLOVSKAYA * Bridge – „Lament“ pentru două viole Solişti: ETTORE CAUSA, SOPHIA REUTER * Șostakovici – Duo pentru două viori. Solişti: LIVIU PRUNARU, BOGDAN ZVORISTEANU * Bruch – Andante din concertul pentru vioară, violă şi corzi în mi minor op. 88 Solişti: OLEG KASKIJV, ETTORE CAUSA Barrière – Sonata pentru două violoncele în Sol Major *Solişti : STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN * Ysaye – „Amitié“ op. 26 pentru două viori şi corzi. Solişti: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA * Spohr – Double Quartet op. 65. nr. 1

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: ZUBIN MEHTA

Program:
Schoenberg – Simfonia de cameră nr. 1 în Mi Major op. 9 Bruckner – Simfonia nr. 8 în do minor

MARȚI 01.09

Ora 17.00

Ateneul Român CVARTETUL „BELCEA“ Invitat: Valentin Erben (violoncel)

Program:
Schubert – Cvintet pentru două viori, violă și două violoncele, op.163, D956 în Do Major Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 în do diez minor

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: ZUBIN MEHTA Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program :
Enescu – „Vox Maris“ op. 31 Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major Solist – MARIUS VLAD BUDOIU – tenor

MIERCURI 02.09

Ora 17.00

Ateneul Român SCOTTISH ENSEMBLE Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară

Program:
Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2 Brahms – Trei Chorale – Preludii din op. 122 Mansourian – „Four Serious Songs“

Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară
Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 în Re Major Ravel – „Petite Symphonie “ (aranjament Rudolh Barshai)


Ora 19.30

Sala Mare a Palatului ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO CORUL ACADEMIC RADIO CORUL DE COPII RADIO Dirijor:CORNELIUS MEISTER Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program: Mahler – Simfonia nr. 8

Solişti:
ERIKA SUNNEGARDH – soprană MEAGAN MILLER – soprană AURELIA FLORIAN – soprană MICHAELA SELINGER – alto LILIANA CIUCA – alto STEFAN VINKE – tenor GEORGE PETEAN – bariton SORIN COLIBAN – bas

JOI 03.09

Ora 17.00

Ateneul Român Filarmonica „TRANSILVANIA“ din Cluj Dirijor: PETER RUZICKA

Program:
Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4 Ruzicka – „Clouds“ pentru cvartet de coarde şi orchestră ( 2013) Bartók – „Kossuth“ – poem pentru orchestră

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului BERLINER PHILHARMONIKER Dirijor: Sir SIMON RATTLE

Program:
Britten – „Frank Bridge Variations“ Șostakovici  – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43

VINERI 04.09

Ora 16.30

Ateneul Român Recital FAZIL SAY

Program
Beethoven – Sonata nr. 14 în do diez minor op. 27 / 2 „Sonata lunii“ Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111 Chopin – 4 Nocturne Chopin – Sonata Nr. 2 în si bemol minor op. 35

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului STAATSKAPELLE DRESDEN Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN Solist: YEFIM BRONFMAN – pian

Program:
Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major Beethoven – Concertul nr.3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37 Bruckner – Simfonia Nr. 6 în La Major

Ora 22.30

Ateneul Român THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Program: Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul „PAULUS“ Dirijor: ROBERT KING

Solişti:
CAROLYN SAMPSON – soprană HILARY SUMMERS – alto JAMES GILCHRIST – tenor DAVID WILSON–JOHNSON – bas

SÂMBĂTĂ 05.09

Ora 11.00

Sala mică a Palatului

Ansamblul „PROFIL“ Dirijor: TIBERIU SOARE

Program:
Iranyi – NOEMA pentru pian solo şi orchestră de cameră (primă audiție absolută) / solist: Cristian Niculescu Androne – Karoshi II pentru ansamblu (primă audiție absolută) Lolea – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută) Măniceanu – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută) Dediu – Hyperkardia IV – pentru orchestră de cameră (primă audiție absolută) Murariu – El Niño (câștigător al Concursului Internațional George Enescu 2014 – secțiunea Compoziție – Muzică de Cameră) Țăranu – Epitaphe pour Jorge / solist Emil Vișinescu

Ora 16.30

Ateneul Român Recital MURRAY PERAHIA – pian

Program: TBA

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

STAATSKAPELLE DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN Solistă: ANJA HARTEROS

Program:
Strauss – „Letzte Lieder“ „Frühling“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“ – „Malven“ (Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64

Ora 22.30

THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor Dirijor: ROBERT KING

Solişti:
CAROLYN SAMPSON – soprană ROBIN BLAZE – contratenor JAMES GILCHRIST – tenor DAVID WILSON–JOHNSON – bas

Program: Odes to St.Cecilia: * Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures“ (1683) * Britten – Hymn to St.Cecilia (1942) * Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony“ (1739)

DUMINICĂ 06.09

Ora 11.00

Sala mică a Palatului

„MUSICA NOVA“
FLORIAN POPA – clarinet FREDERIC MOREAU – vioară DOREL FODOREANU – violoncel MARA DOBRESCU – pian

Program:
Enescu (Bentoiu) – Trio în la minor (1916) (vioară, violoncel, pian) Bartok – „Contrasts“ (Sz 111, BB 116) Messiaen – „Quatuor pour la fin du temps“ (vioară, clarinet, violoncel, pian)

Ora 16.30

Ateneul Român Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian Recital „In memoriam Sviatoslav Richter“

Program:
Schubert – Sonata în Re Major, D 850 („Gasteiner“) Berg – Piano Sonata, Op. 1 Schumann – Sonata nr. 1 în fa diez minor op. 11

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului SAN FRANCISCO SYMPHONY Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS Solistă: YUJA WANG – pian

Program :
Bartók – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz.95, BB 101 Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

Ora 22.30

Ateneul Român

Orchestra „IL POMO D’ORO“ Dirijor: RICCARDO MINASI

Program:

Leonardo Vinci – „Catone in Utica“

Solişti:
FRANCO FAGIOLI – Cesare JUAN SANCHO – Catone VALER SABADUS – Marzia MARTIN MITTERRUTZNER– Fulvio VINCE YI – Emilia MAX EMANUEL CENCIC – Arbace

LUNI 07.09

Ora 17.00

Ateneul Român

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN Dirijor: TREVOR PINNOCK Solistă: MARIA JOAO PIRES – pian

Program:
Schubert –  Uvertura în Re Major „În stil italian” D 590 Chopin – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în fa minor op. 21 Haydn – Simfonia nr. 92 în Sol Major H 1/92 „Oxford Symphony“


Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

SAN FRANCISCO SYMPHONY Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS

Program:
Enescu – „Voix de la nature“ Adams – „Absolute Jest“ cu participarea Cvartetului „St. Lawrence“ Beethoven – Simfonia nr. 3 in Mi bemol Major op. 55 „Eroica“

MARȚI 08.09

Ora 17.00

Ateneul Român DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN Dirijor: TREVOR PINNOCK Solistă: MARIA JOAO PIRES– pian

Program :
Mozart – Uvertura La clemenza di Tito KV 621 Mozart – Concertul nr. 27 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major K 595 Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 – „Jupiter “

 Ora 20.00

Sala Mare a Palatului

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: ION MARIN Solist: LARS VOGT – pian

Program:
Enescu – Suita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20 Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major Stravinsky – Suita „Pasărea de foc“ (1910)

MIERCURI 09.09

Ora 17.00

Ateneul Român

MUTTER’S VIRTUOSI Dirijor şi solist: ANNE SOPHIE MUTTER

Program:
Mendelssohn – Octet în Mi bemol Major op. 20 Previn – Nonet (new commission) Vivaldi – „Il cimento dell’armonia e dell’inventione “ op. 8 Concertul nr. 1 în Mi Major op. 8 RV 269 ( Primăvara) Concertul nr 2 în sol minor op. 8 RV 315 (Vara) Concertul nr. 3 în Fa Major op. 8 RV 293 (Toamna) Concertul nr. 4 în fa minor op 8. RV 297 (Iarna)

 Ora 20.00

Sala Mare a Palatului LONDON SYMPHONY ORCHESTRA Dirijor: ION MARIN

Solişti:
RENAUD CAPUÇON – vioară GAUTIER CAPUÇON – violoncel

Program:
Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op.102 Mahler – Simfonia nr.5 în do diez minor

JOI 10.09

Ora 17.00

Ateneul Român

NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA Dirijor și solist: DMITRY SITKOVETSKY

Program:
Shchedrin – „Russian Photographs“ pentru orchestră de coarde Maistorovici – Concert Transilvan, pe teme românești din secolul XVII din codicele lui Ioan Căianu, pentru vioară și ansamblu de coarde – Laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2001 Ceaikovski – „Souvenir d’un lieu cher“ pentru vioară şi orchestră de coarde Șostakovici – „String Symphony“ op.73

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert „In memoriam Gheorghe Halmos“ Dirijor: YURI TEMIRKANOVSolistă: ELISABETH LEONSKAJA – pian

Program:
Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La Major op. 32 Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18 Rimsky – Korsakov– Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“

VINERI 11.09

Ora 16.30

Ateneul Român

KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN

Dirijor: HORIA ANDREESCU Solist: ARCADI VOLODOS – pian

Program:
Brahms – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op.83 Dvorak – Simfonia nr. 9 în mi minor op.95


Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: YURI TEMIRKANOV Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA Solist: VALERY SOKOLOV – vioară (laureat al Concursului internațional „George Enescu“ – 2005 )

Program :
Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35 Șostakovici  – Simfonia nr. 13 în si bemol minor op. 113 „Baby Yar“ Solist – ALEXANDER VINOGRADOV

 Ora 22.30

Ateneul Român ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS Dirijor: Sir ROGER NORRINGTON

Solişti: DEBORAH NEMTANU, SARAH NEMTANU

Program:
C.P.E. Bach – Simfonia în si minor H 661 J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042 Solistă: SARAH NEMȚANU – vioară W.C. Bach – Simfonia în Fa Major J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041 Solistă: DEBORAH NEMȚANU – vioară C.P.E. Bach – Simfonia în Do Major H 659 J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori în re minor BWV 1043 Soliste: DEBORAH NEMŢANU– vioară, SARAH NEMŢANU – vioară

SÂMBĂTĂ 12.09

Ora 11.00

Sala Mică a Palatului

ORCHESTRA NATIONALĂ DE CAMERĂ A REPUBLICII MOLDOVA Dirijor: CRISTIAN FLOREA

Progam:
Worlok – „Capriol suite“ Bartók – „Divertimento“ pentru orchestră de coarde în La op. 113 Enescu – Octuor în Do op. 7

Ora 16.30

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ „BUCUREŞTI” Dirijor: MĂDĂLIN VOICU

Solişti:
PIERRE AMOYAL – vioară ȘTEFAN TARARA – laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2014

Program:
B. Marcelo – Uvertura de concert pentru orchestră de coarde Mozart – Concertone pentru două viori şi orchestră de cameră în Do Major K 190/186 E Mozart – Simfonia nr.40 în sol minor KV 550

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian

Program:
Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului Cu participarea Corului Academic Radio Dirijor: DAN MIHAI GOIA Beethoven – Concertul nr.5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73 Șostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

 Ora 22.30

ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT Dirijor: LAURENCE CUMMINGS

Program:

Händel
„Imnurile încoronării“ Concerto Grosso în re minor, op. 3 nr. 5 Trio Sonata în Sol Major, op. 5 nr. 4 Concertul pentru Orgă în Fa Major, op. 4 nr. 4 Concertul pentru Orgă în sol minor, op. 7 nr. 5 Concerto Grosso în La Major, op. 6 nr. 11 Concerto Grosso în Si bemol Major, op. 3 nr. 2

DUMINICĂ 13.09

Ora 11.00

Sala Mică a Palatului „DELIAN“ Quartet

Program:
Sibelius – “Andante festivo” Șostakovici  – Cvartetul nr. 4 în Re op. 83 Șostakovici  – „Theatrial suite“, scene din „Hamlet“ şi „Comedia umană“ Enescu – Cvintet cu pian în la minor op.29 Invitat: PAVEL GILILOV – pian

Ora 16.30

Ateneul Român „LES DISSONANCES“ Solist: DAVID GRIMAL – vioară

Program:
Debussy – „La Mer“ L 109 Enescu – „Caprice Roumain“ pentru vioară şi orchestră (orchestrație de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului) Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE

Corul Academic Radio Dirijor: DAN MIHAI GOIA

Program: Strauss – „Elektra“ (varianta concertantă)

Solişti:
Elektra – ELENA PANKTRATOVA – soprană Chrysothemis – ANNE SCHWANEWILMS – soprană Klytaemnestra – AGNES BALTSA – mezzo–soprană Orest – RENE PAPE – bariton

Ora 22.30

Ateneul Român ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT Dirijor: IVOR BOLTON

Program: Händel – „Saul“

Solişti:
CHRSITOPHER PURVES – Saul LUCY CROWE – Merab SOPHIE BEVAN – Michal PAUL APPLEBY – Jonathan IESTYN DAVIES – David

LUNI 14.09

Ora 17.00

„LES DISSONANCES“ Solist: XAVIER PHILLIPS – violoncel

Program:
Schnittke – Moz-Art à la Haydn Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8 Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68

Ora 18.00

Sala Mare a Palatului

CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: LEO HUSSAIN Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER

Program: Alban Berg – „Wozzeck”

Solişti:
MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprană NN – Fiul Mariei ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor MARTIN WINKLER – Doctorul – bas MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor COSMIN IFRIM – Andres – tenor MARIA JINGA – Margret – contra alto VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor

MARȚI 15.09

Ora 17.00

Ateneul Român MONTE CARLO PHILHARMONIC Dirijor: GIANLUIGI GELMETTI Solist: DAVID GARRETT – vioară Program : *Enescu – Balada pentru vioară şi orchestră (1895) * Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26 * Ravel – Alborada del gracioso * Ravel – Pavană pentru o infantă defunctă * Ravel – Bolero

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului WIENER PHILHARMONIKER Dirijor: SEMYON BYCHKOV Solistă: ELISABETH KULMAN – soprană

Program: . * Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91 * Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Pathétique“

MIERCURI 16.09

Ora 17.00

Ateneul Român

MONTE CARLO PHILHARMONIC Dirijor: CRISTIAN MANDEAL

Program:
Bartók – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103 Enescu – Suita nr.3 în Re op. 27 („Săteasca“) Mahler – „Das Lied von der Erde“

Solişti:
RUXANDRA DONOSE – mezzosoprană VINCENT WOLFSTEINER– bariton

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului WIENER PHILHARMONIKER Dirijor: SEMYON BYCHKOV Solistă: VALENTINA NAFORNITA– soprană

Program:
Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44 Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15 Brahms – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90

JOI 17.09

Ora 16.00

Ateneul Român MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG Dirijor: THOMAS DAUSGAARD Solist: DAN GRIGORE – pian

Program:
Mozart – Uvertura la „Don Giovanni“ K527 Mozart – Concert pentru pian şi orchestră nr. 23 în La Major KV 488 Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major Op. 92

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: VASILY PETRENKO Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară

Program:
Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“ Glazunov – Concertul pentru vioara şi orchestră în la minor op. 82 Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13

VINERI 18.09

Ora 16.30

Ateneul Român BASEL CHAMBER ORCHESTRA Dirijor: HEINZ HOLLIGER Solist: ANDRÁS SCHIFF– pian

Program:
Holliger – „Meta Arca“ pentru 14 viori ( p.a.) Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54 Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 în la minor op. 56 „Scottish“

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: VASILY PETRENKO CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU” Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solist: SIMON TRPCESKI – pian

Program:
Rachmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în re minor op. 30 Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21


Ora 22.30

Ateneul Român ACADEMY OF ANCIENT MUSIC Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi – Încoronarea Poppeei

Solişti:
Poppea – LOUISE ALDER Amore & Damigella – SOPHIE JUNKER Nerone – SARAH CONNOLLY Littore & Mercurio – ASHLEY RICHES Ottone – IESTYN DAVIES Arnalta – PAUL AGNEW Seneca – METTHEW ROSE

SÂMBĂTĂ 19.09

Ora 11.00

Sala Mică a Palatului „AD LIBITUM“ Quartet ALEXANDRU TOMESCU, ȘERBAN MEREUȚĂ, BOGDAN BISOC, FILIP PAPA

Program:
Ravel – Cvartet Bartók – Cvartetul nr. 6 op. Sz 114, BB 119 Elgar – Cvintetul cu pian în la minor op. 84  Invitată: ALEXANDRA DARIESCU – pian

Ora 16.30

Ateneul Român Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – pian

Program: TBA

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: ANDRIS NELSONS Solistă: JANINE JANSEN – vioară

Program:
Bartók – Concertul nr.1 pentru vioară şi orchestră Sz 36, BB 48a Șostakovici  – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad“


Ora 22.30

Ateneul Român

ACADEMY OF ANCIEN MUSIC

Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi – „Întoarcerea lui Ulise în patrie“

Solişti:
Ulisse – IAN BOSTRIDGE Peneloppe – NATHALIE STUZMANN Minerva – ANNA PROHASKA Amore & Melanto – SOPHIE JUNKER Tempo/Nettuno/Antinoo – LUKAS JAKOBSKI

DUMINICĂ 20.09

Ora 11.00

Ateneul Român

MICHELANGELO Quartet MIHAELA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON

Program :
Bartók – Cvartetul nr. 1 op.7 Sz 40 , BB 52 Șostakovici  – Quartet no. 3 in Fa Major, op. 73 Dvorak – Cvartetul nr. 12 op. 96, în Fa Major „American“

Ora 16.30

Ateneul Român Recital CHRISTIAN ZACHARIAS – pian

Program:
Brahms – Rapsodia în si bemol minor op. 79/1 Schumann – „Kreisleriana“ Brahms – Rapsodia în sol minor op. 79/2 Schubert – Sonata în Si bemol Major D960

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM Dirijor: ANDRIS NELSONS

Program:
Brahms –Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73 Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11 Ravel – „Daphnis şi Chloé“ Suita nr. 2

ALTE EVENIMENTE

CLUJ MARȚI 01.09

Filarmonica „TRANSILVANIA“ din Cluj Dirijor: PETER RUZICKA

Program:
Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4 Ruzicka – „Clouds“ pentru cvartet de coarde şi orchestră (2013) Bartók – „Kossuth“ – poem pentru orchestră

BUCUREȘTI DUMINICĂ 06.09

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“ Biserica Sf. Iosif J.S. Bach – Motets for mixed voices


IAȘI MIERCURI 09.09

Filarmonica „Moldova“ din Iaşi Dirijor – ADRIAN PETRESCU Solist: ȘTEFAN TARARA – Laureat al Concursului de Vioară „G. Enescu“ – ediția 2014

Program:
Glinka – Uvertura la opera „Ruslan şi Ludmila“ Concert pentru vioară şi orchestră (TBA*) Sostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op.93

BRAȘOV DUMINICĂ 06.09

FILARMONICA DIN BRAȘOV
Kamerata Kronstadt
solist Stefan Tarara – laureat al sectiunii vioara, Concursul George Enescu 2014

Program:
Corelli – Concerto grosso op.6, nr.3
Respighi – Antiche danze ed arie: suite 3
Vivaldi – Anotimpurile

PLOIEȘTI JOI 17.09

FILARMONICA „PAUL CONSTANTINESCU“ Ploieşti Dirijor: RADU POSTAVARU

Program:
Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2 Capoianu – Divertimento pentru orchestră de coarde şi două clarinete

Solişti:
AURELIAN OCTAV POPA EMIL VIŞENESCU Dediu – „Plastic–Rock” Concerto pentru flaut, vioară şi orchestră de coarde

Solişti:
IONUT ŞTEFĂNESCU GABRIEL CROITORU P. CONSTANTINESCU – Concertul pentru orchestră de coarde

PIAȚA FESTIVALULUI
Loc de desfășurare: Piața George Enescu (situată între Ateneul Român, Biblioteca Universitară și Palatul Regal) Programul Pieței Festivalului va cuprinde:
Concerte susținute de elevi ai școlilor și liceelor de muzică, studenți ai Universității de Muzică din București și ai Conservatoarelor din țară (evenimente organizate în colaborare cu Ministerul Educației Naționale) Recitaluri ale unor soliști și formații de muzică clasică Concerte și recitaluri ale unor formații și artiști profesioniști din țară și străinătate Vor fi prezentate filme documentare despre George Enescu, despre edițiile precedente ale Festivalului „George Enescu”.

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.