Leul, evoluție oscilantă în fața principalelor valute

Leul s-a apreciat, luni, în raport cu dolarul american şi cu francul elveţian, dar a pierdut teren în faţa euro, potrivit cursului valutar anunţat de Banca Naţională a României.

Un euro costă, luni, 4,4330 lei, cu 2,4 bani mai mult faţă de cursul stabilit vineri de BNR, relatează Romaniatv.net.

Leul s-a apreciat, însă, în raport cu dolarul american, BNR fixând un curs de 4.0791 lei/USD. Moneda naţională a câştigat teren şi în faţa francului elveţian, raportul fiind de 4,1878 RON la 1 CHF.

Gramul de aur s-a ieftinit, însă, la început de săptămână, preţul fixat fiind de 154,8027 RON, faţă de 155,4842 RON, cel de vineri.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.