Dnepr o elimină pe Napoli și joacă finala cu Sevilla

Dnipro Dnepropetrovsk a produs șocul semifinalelor Europa League. Ucrainenii s-au calificat în ultimul act după o victorie cu 1-0 în fața lui Napoli. În tur, pe San Paolo, fusese 1-1. În cealaltă semifinală, Sevilla s-a impus și la Firenze, scor 2-0, cu Fiorentina, după ce în tur a câștigat cu 3-0.

Supriză uriașă! Dnepr a reușit să o elimine pe Napoli, deși era cotată cu șansa a doua după tragerea la sorți. Ucrainenii au reușit un meci tactic excelent în fața trupei lui Rafa Benitez și s-au calificat în finala de la Varșovia. Unica reușită a meciului a fost semnată de Seleznyov, în minutul 58.

În cealaltă semifinală, Sevilla și-a respectat blazonul și s-a impus și în cea de-a doua manșă, chiar pe terenul Fiorentinei, cu 2-0. Golurile spaniolilor au fost marcate de Bacca, în minutul 22 și Carrico în minutul 27. Finala dintre Dnipro și Sevilla se va disputa la Varșovia, pe 27 mai.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.