Premii dublate pentru medaliații la FOTE Tbilisi 2015

0

Alin Petrache, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR), a decis, în baza HG 1447/2007 cu modificările și completările ulterioare, dublarea premiilor acordate sportivilor clasați pe primele trei locuri la cea de-a 13 ediție a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), competiție care a avut loc la Tbilisi în perioada 26 iulie – 1 august, potrivit site-ului COSR.

Potrivit aceluiași act normativ vor fi recompensați și sportivii clasați pe locurile 4-6, dar și colectivele tehnice care au contribuit la obținerea rezultatelor sportivilor clasați pe locurile 1-6.

Reprezentanții României au cucerit la Tbilisi 10 medalii (3 de aur, 5 de argint și 2 de bronz) și au obținut două locuri 4, cinci locuri 5 și trei locuri 6:

Medalii de aur
Andrea Miklos — atletism — 400 m
Georgiana Iuliana Aniței — atletism — triplusalt
Maria Claudia Gâdea — înot — 400 m mixt

Medalii de argint
Selma Ștefania Cadar, Andreea Prisăcariu — tenis — dublu
Răzvan Cristian Grecu — atletism — triplusalt
Mihăiță Andrei Micu — atletism — aruncarea ciocanului
Bogdan Ioan Sitoianu — atletism — săritura în lungime
Răzvan Adrian Ciolan — judo — 73 kg

Medalii de bronz
Selma Ștefania Cadar — tenis — simplu
Daniel Cristian Martin — înot — 200 m spate

Locuri 4
Andreea Daniela Ciurușniuc, Olivia Cîmpian, Ioana Teodora Crișan — gimnastică artistică — echipe
Maria Claudia Gâdea — înot — 200 m mixt

Locuri 5
Raluca Adriana Vrabie — atletism — aruncarea suliței
Diana Elena Bogoș — atletism — 800 m
Loredana Elena Cimpoieru — atletism — 1500 m
Vlad Codruț David Luncan — judo — 50 kg
Echipa feminină de handbal a României (Ana Maria Berbece, Alexandra Diana Badea, Alexandra Ioana Banciu, Daria Bucur, Cristina Adelina Crețu, Bianca Ana Maria Dinuț, Daciana Hosu, Claudia Eugenia Lăcătuș, Ana Maria Lopătaru, Alexandra Muntean, Elena Nagy, Raluca Maria Petruș, Aura Teodora Popescu, Andreea Tecar, Sorina Maria Tîrcă)

Locuri 6
Ioana Teodora Crișan — gimnastică artistică — bârnă
Ioana Teodora Crișan — gimnastică artistică — individual compus
Iulia Drăgoi — atletism — 2.000 m obstacole.

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.