Începe Festivalul de Teatru „Râmnic Inter Fest”

0

Timp de opt zile, respectiv în perioada 18 – 25 octombrie, publicul vâlcean se poate bucura de spectacolele şi evenimentele organizate cu ocazia celei de-a V-a ediţii a Festivalului de Teatru „Râmnic Inter Fest”.

Evenimentul este organizat de Teatrul Municipal „Ariel” sub patronajul Primăriei Râmnicului. Programul complet al festivalului poate fi găsit pe pagina web a ziarului ”Viața Vâlcii”.

Programul Festivalului:

– duminică, 18 octombrie
• ora 19.00 – Teatrului Municipal Ariel, Râmnicu Vâlcea – PREMIERĂ „Şase personaje în căutarea unui autor” de Luigi Pirandello, regia Ştefan Iordănescu – în sala Cinema „Geo Saizescu”

– luni, 19 octombrie
• ora 19.00 – Adrian Păduraru – „Declaraţie de drag…” – în sala Cinema „Geo Saizescu”
• ora 21.00 – Asociaţia Culturală ADO Bucureşti – „Amintiri din epoca de şcoală”, de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol, cu Katia Pascariu și Alexandru Potocean – în sala Grand Hotel SOFIANU

– marţi, 20 octombrie
• ora 10.30 – „Actorul în Commedia dell’Arte” – workshop susţinut de Stefano de Luca (Piccolo Teatro din Milano, Italia) – în sala Grand Hotel SOFIANU
• ora 19.00 – Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – „Frau Hess şi grădinile ei…” de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater, cu Maia Morgenstern, Constantin Cojocaru, Marius Călugăriţa, Veaceslav Grosu, Anka Levana, Cristina Cîrcei, Natalie Ester, Darius Daradici, Viorel Manole – în sala Cinema „Geo Saizescu”
• ora 21.30 – Compania Unteatru Bucureşti – „Frumoasa călătorie a urşilor Panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt”, de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu, cu Iolanda Covaci şi Marius Calugăriţa – în sala mare Grand Hotel SOFIANU

– miercuri, 21 octombrie
• ora 10.30 – „Actorul în Commedia dell’Arte” – workshop susţinut de Stefano de Luca (Piccolo Teatro din Milano, Italia) – în sala Grand Hotel SOFIANU
• ora 19.00 – Teatrul Naţional Craiova – „Spargerea”,după Răzvan Petrescu, regia Dragoş Muşoiu, cu Claudiu Bleonţ, Iulia Lazãr, Angel Rababoc, Adrian Andone, Cãtãlin Vieru, Iulia Colan, Gabriela Baciu, Anca Dinu Eugen Titu – în sala Teatrului de Stat Anton Pann
• ora 21.00 – Teatrul LUNI & Compagnie 28, Bucureşti, „Don’t cry baby”, după „Scufiţa Roşie” de Fraţii Grimm, un text de Catinca Drăgănescu, regia Eugen Jebeleanu, cu Ştefan Huluba, Conrad Mericoffer, Nicoleta Lefter, Camelia Pintilie, Cristina Drăghici, Silvian Vâlcu – în sala mare Grand Hotel SOFIANU

joi, 22 octombrie
• ora 10.30 – „Actorul în Commedia dell’Arte” – workshop susţinut de Stefano de Luca (Piccolo Teatro din Milano, Italia) – în sala Grand Hotel SOFIANU
• ora 19.00 – Florin Piersic Jr. – „Freak show” (one-man-show) – în sala Teatrului de Stat Anton Pann
• ora 20.30 – Teatru Karov, Israel – „În ultimul act” după „Cântecul lebedei” de A.P. Cehov, adaptare şi regie Nicu Nitai, cu Asaf Niv, Ariela Bronstein, Ofir Duan, Debbie Iablonka, Naama Shalom Amiel şi Nicu Nitai – în sala Cinema „Geo Saizescu”

vineri, 23 octombrie
• ora 10.30 – „Actorul în Commedia dell’Arte” – workshop susţinut de Stefano de Luca (Piccolo Teatro din Milano, Italia) – în sala Grand Hotel SOFIANU
• ora 19.00 – Teatrul Bulandra, Bucureşti – „Arlechino moare!”, de Nikolai Evreinov, regia Antoaneta Cojocaru, cu Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ela Ionescu, Marius Chivu, Raluca Oprea – în sala Cinema „Geo Saizescu”
• ora 21.00 – Godot Cafe Theatre, Bucureşti – „Happy end” ,de Szolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan, cu Tudor Aaron Istodor şi Raluca Aprodu – în sala mare Grand Hotel SOFIANU

sâmbătă, 24 octombrie
• ora 10.30 – „Polifonii ale corului în arta actorului contemporan”, workshop susţinut de Alexandru Boureanu – Teatrul Naţional Craiova şi Universitatea din Craiova – Facultatea de Teatru – în Sala „Zăvoi”
• ora 19.00 – Teatrul „Regina Maria” Oradea – „Leonce şi Lena”, de Georg Büchner, regia Mihai Măniuţiu, cu Richard Balint, Eugen Neag, Alina Leonte Emil Sauciuc, Daniel Vulcu Adela Lazăr, Angela Tanko, Mihaela Gherdan, Andreea Gabor, Simona Codreanu Răzvan Vicoveanu, Pavel Sîrghi, Alin Stanciu, George Dometi, Radu Tudor; Orchestra: Andrian Locovei (acordeon), Florian Chelu (chitară bass), Alexandru Szuz (tobe), Richard Balint (chitară) – în sala Casei de Cultură a Sindicatelor
• ora 21.00 – Godot Cafe Theatre Bucureşti, „Carpathian Garden”, text şi regie Radu Iacoban, cu Tudor Aaron Istodor şi Radu Iacoban – în Sala „Zăvoi”

duminică, 25 octombrie
• ora 18.00 – Compagnie les Cracheurs d’encre, Dijon, Franţa şi Café – Théâtre PALY (Association Dimanche) Craiova, România, regia Alexandru Boureanu – „Et ma mere: je crois que c’est moi”, cu Claire Despierres (one-woman-show) – în Sala „Zăvoi”
• ora 19.00 – Teatrul de Stat Anton Pann, Râmnicu Vâlcea – PREMIERĂ „Raze de vermine”, de Philip Ridley, regia Botos Balint – în Sala Teatrului de Stat Anton Pann.

 

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.