Floretista Maria Boldor câștigă Cupa Mondială de junioare

Sportiva Maria Boldor (CSA Steaua București) a câștigat, duminică, etapa de Cupă Mondială la floretă pentru junioare, după ce a întrecut-o în finală pe unguroaica Flora Pasztor, cu 15-12, potrivit site-ului Federației Române de Scrimă.

În primul tur, Boldor a dispus de Tatiana Yu Rong Wong (Singapore), cu 15-8, apoi a învins-o pe italianca Beatrice Argenti, cu 15-10, următoarea adversară a fost franțuzoaica Marie Soriano, pe care a eliminat-o cu 15-6, în optimi a trecut de americanca Morgan Partridge, cu 15-8, în sferturi s-a impus în fața italiencei Serena Rossini, cu 15-8, iar în penultimul act a învins-o pe rusoaica Marta Martianova, cu 15-11, informează Agerpres.

În afară de Maria Boldor, sportivă antrenată de Petre Ducu și Florin Gheorghe, la competiție au mai participat alte trei românce, care au obținut clasări modeste: Mălina Călugareanu (CSA Steaua) — locul 53, Ana Boldor (CSU Poli Timișoara) — locul 77, Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara) — locul 99.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.