Arabia Saudită rupe relațiile cu Iranul

Ministrul Afacerilor Externe al Arabiei Saudite a anunţat duminică ruperea relaţiilor diplomatice cu Iranul,  în contextul ameninţărilor proferate de Teheran şi manifestaţiilor publice din capitala Iranului, care au culminat cu incendierea ambasadei saudite.

Executarea de către Arabia Saudită a 47 de aşa-zişi „terorişti”, sâmbătă, a inflamat situaţia în Orientul Mijlociu, mai ales că printre cei ucişi se numără şi clericul şiit Nimr al-Nimr, relatează Romaniatv.net.

Ministrul de externe al Arabiei Saudite, Adel al-Jubeir, a anunţat duminică ruperea relaţiilor cu Iranul, specificând că diplomaţii acestei ţări au termen 48 de ore să părăsească teritoriul saudit.

Ambasada Arabiei Saudite la Teheran a fost atacată şi incendiată sâmbătă, de mulţimi de iranieni furioşi, după anunțul executării clericului şiit Nimr al-Nimr. Acesta a fost împuşcat, alături de alte 46 de persoane, sub acuzaţia de „terorism”. Execuţiile au provocat emoţie în toată lumkea şiită, manifestaţii de amploare având loc duminică în Pakistan, Kashmirul indian, Bangladesh sau Bahrein.

Protestatarii au aruncat cu cocteiluri Molotov în clădirea ambasadei și au reușit să pătrundă în interiorul misiunii diplomatice înainte de a fi evacuați de poliție, a informat agenția Isna.

Imagini postate pe social media la începutul zilei de duminică arătau protestatari iranieni care au pătruns în ambasada saudită după ce s-au adunat în fața clădirii pentru a denunța execuția clericului șiit, în timp ce într-o fotografie postată pe Twitter se văd manifestanți în exteriorul clădirii ambasadei și incendii în interior, iar o alta arăta o cameră cu mobilierul distrus.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.