Constantin Chiriac, despre Festivalul de Teatru de la Sibiu
Constantin Chiriac, preşedintele Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu, vorbeşte într-un interviu acordat Mirelei Nagâţ la emisiunea „Cooltura” despre provocările şi invitaţii actualei ediţii a festivalului.
Evenimentul a început în 10 iunie şi se va desfăşura până pe 19 iunie, fiind considerat unul din cele mai mari festivaluri de teatru din lume. În acest timp se vor desfăşura 449 de spectacole.
Ediţia din acest an are un buget alocat de 9 milioane de euro, din care mai puţin de jumătate vin din bani publici, restul provenind din sponsorizări. Printre numele mari care vin în acest an la Sibiu se numără Tim Robbins. Luk Perceval, Christoph Marthaler, Thomas Ostermeier, Yevgeny Mironov, Alvis Hermanis şi Victor Rebengiuc, „cel mai mare artist român”, după cum îl numeşte Chiriac.