Rusia, două noi radare în Marea Neagră și Marea Baltică

Rusia are în vedere desfăşurarea a două sisteme radar performante, prin care va putea supraveghea toate activităţile militare ale NATO în Marea Neagră şi în Marea Baltică, controlând astfel sute de kilometri de coastă, a informat o sursă neprecizată, care cunoaşte situaţia acestor instalaţii, citată de Interfax.

Aceeaşi sursă a precizat că o staţie radar asemănătoare cu primle două ar putea fi implementată în Crimeea, anul viitor. Sistemul acestui radar va putea detecta orice navă militară care trece prin Bosfor.

Vechiul radar Podsolnuh a făcut obiectul unor procese în justiţie, în 2006. Trei staţii radar de acest tip au fost plasate una în Marea Ohoţk, a doua în Marea Japoniei şi a treia în Marea Caspică, informează baltictimes.com.

Sistemul Podsolnuh poate detecta simultan, bloca şi identifica automat până la 300 de ţinte maritime şi 100 de ţinte aeriene şi le poate calcula coordonatele. De asemenea, identifică arme maritime şi sisteme de apărare aeriene.

Concernul RTI, care a făcut proiectul acestor sisteme militare, a declarat, luna trecută, agenţiei Interfax, că Ministerul Apărării rus vrea să se doteze cu câteva staţii de radar în acest an.

Sistemul Podsolnuh a fost folosit şi la exerciţiile Flotilei Caspice din Marea Caspică, în martie.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.