Viitorul se distanțează în Liga I

În penultimul meci al etapei a 23-a din Liga 1, Viitorul Constanţa a învins cu 3-0 gruparea Pandurii Târgu Jiu.

Viitorul a deschis scorul în minutul 30 al partidei de la Ovidiu, prin reuşita lui Gabi iancu. După doar şase minute Aurelian Chiţu a mărit diferenţa, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

În repriza secundă, puştii lui Hagi au mai punctat o dată, prin Coman, în minutul 81, iar scorul final a fost Viitorul-Pandurii 3-0.

În urma acestui rezultat, Viitorul Constanţa s-a detaşat la şase puncte faţă de a doua clasată, Steaua, profitând de pasul greşit al roş-albaştrilor, 2-2 acasă, cu FC Voluntari.