Naționala masculină de handbal ratează calificarea la CE

România a pierdut categoric partida cu Belarus de pe teren propriu, scor 22-32, şi iese din cursa pentru calificarea la CE, competiţie la care n-a mai participat de 22 de ani.

România furniza surpriza în tur, la Minsk, învingând 26-23. Dar la acest meci retur n-a avut nici o șansă. S-a văzut condusă clar încă din primele minute. După 5 minute nu reușise să înscrie niciodată, în timp ce Belarus avea deja 4-0. La pauză tabela arăta deja 19-11 în favoarea oaspeților, pentur ca la final rezultatul să fie 32-22.

România mai are de disputat un joc cu Polonia, dar chiar dacă îl va câştiga nu mai are cum să se califice la turneul final de pe locul 3. Serbia şi Belarus şi-au asigurat prezenţa în Croaţia.

ROMÂNIA: Popescu, Iancu – portari; Mocanu 5, Ramba, Grigoraş 5, Ghionea 2, Racoţea 2, Sadoveac, Capotă, Şandru 2, Csepreghi 4, Rotaru, Fenici, Onyejekwe, Pavel 1, Thalmaier 1. Antrenor: Xavier Pascual

BELARUS: Matskevich, Saldatsenka – portari; Brouka 3, Kulesh 3, Babichev, Pukhouski 7, D. Rutenka 4, Shumak, Yurynok 2, Baranau, Karvatski 4, Padshyvalau, Karalek 6, Tsitou, Kulak 1, Gayduchenko 2. Antrenor: Yuri Shevtsov