Liverpool o spulberă pe AS Roma în Ligă

0

FC Liverpool a învins-o cu 5-2 pe AS Roma, marţi seara, în prima semifinală din Liga Campionilor. Mohammed Saşah şi Roberto Formino au marcat câte două goluri, iar Sadio Mane o dată, pentru Liverpool, în timp ce pentru Roma au înscris Dzeko şi Perotti.

Mohammed Salah, fostul jucător al Romei, s-a întors acum războinic împotriva foştilor elevi. Egipteanul a dat o reprezentaţie de gală marţi deara, pe Anfield, înscriind două goluri şi dând două pase de gol într-un meci epopee, cu nu mai puţin de şapte schimbări de tabelă.

În ciuda scorului, 5-2 pentru Liverpool, Roma păstrează totuşi şansele sale la calificare, având antecedentul Barcelona, din sferturi, când a pierdut cu 1-4 pe Camp Nou şi a câştigat cu 3-0 pe Olimpico. Edin Dzeko a dat semnalul revenirii romanilor, în minutul 81, el devenind primul jucător din istoria giallo-rosilor care marchează în patru meciuri consecutive de Champions League. Perotti a transformat apoi cu sânge rece un panlaty, iar italieniin au fost chiar aproape de golul trei, dar şutul lui Dzeko, din minutul 86, s-a înălţat în ultimul moment şi mingea a trecut puţin peste bară.

Miercuri seara este programată cealaltă semifinală de Champions League, Bayern Munchen-Real Madrid.

Moderarea comentariilor este activată. Poate dura ceva timp până ce comentariul tău va fi aprobat.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.