Brazilia, eliminată de Belgia de la Cupa Mondială

0

Nici de această dată vreo echipă de pe alt continent nu va cuceri Cupa Mondială pe continentul european. Brazilia, ultima reprezentată a restului lumii rămasă în cursă, a fost eliminată de Belgia.

Belgia a câştigat cu scorul de 2-1 şi s-a calificat în careul de aşi al Cupei Mondiale, unde va juca împotriva Franţei. Meciul se va disputa marţi, 10 iulie, la Sankt Petersburg.

Belgia-Brazilia a fost un meci spectaculos, cu multe acţiuni de poartă şi a cărui tabelă a fost dezgheţată încă din minutul 13, când Fernandinho şi-a trimis mingea în poarta proprie. Până la pauză Belgia a mai marcat o dată, iar Brazilia a replicat pe final, în minutul 77, însă a fost destul de puţin coerentă în faţa porţii.

Este pentru a doua oară după 1986 când Belgia ajunge în semifinalele Cupei Mondiale. Atunci, „diavolii” au pierdut cu 0-2 în faţa Argentinei lui Maradona, care avea să câştige trofeul.

Moderarea comentariilor este activată. Poate dura ceva timp până ce comentariul tău va fi aprobat.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.