România, victorie chinuită cu Malta

0

România s-a impus, duminică, la Ploieşti, scor 1-0 cu Malta într-un meci din Grupa F a preliminariilor pentru Euro 2020. Unicul gol al partidei de pe „Ilie Oană” a fost marcat de Puşcaş, în minutul 46.

România a a vut probleme cu Malta, care s-a apărat precis, a depus mult efort, iar prima ocazie a „tricolorilor” a venit în minutul 11, când golul lui Marin a fost anulată de egoismul lui Andone. România a controlat apoi partida, dar fără mari ocazii de poartă. Se așteptau modificări importante la pauză, dar ele au venit doar la nivelul atitudinii. Salvatorul a fost și de data asta Pușcaș, cel mai bun om de pe teren și în fața ibericilor. Atacantul lui Reading a marcat unicul gol al partidei la prima acțiune a reprize secunde, cu o lovitură superbă de cap, din centrarea lui Ianis Hagi. Finalul a fost unul cu emoții. Farrugia a reușit chiar să trimită mingea în poarta lui Tătărușanu, dar se afla într-o poziție de offside.

ROMANIA – MALTA 1-0 (0-0)

Puşcaş 46

ROMANIA: Tătărușanu – Chipciu, Ad. Rus, Chiricheș, Fl. Ștefan – Cicâldău, Bordeianu, R. Marin (59 Stanciu) – I. Hagi (72 Grozav) – Fl. Andone, Pușcaș (76 Keşeru). Antrenor: Cosmin Contra.

MALTA: Bonello – Borg, Agius, Z. Muscat – Corbolan, Vella (86 Grech), R. Muscat, Gambin (81 Zerafa), Mbong – Farrugia, Nwoko (72 Effiong). Antrenor: Ray Farrugia.

Au arbitrat: Duje Strukan – Goran Perica, Vedran Durak (toți din Croația).

GRUPA F

S-au jucat:

23 martie 2019: Malta – Feroe 2-1, Suedia – România 2-1, Spania – Norvegia 2-1

26 martie 2019: Malta – Spania 0-2, Norvegia – Suedia 3-3, România – Feroe 4-1

7 iunie 2019: Feroe – Spania 1-4, Norvegia – România 2-2 , Suedia – Malta 3-0

10 iunie 2019: Malta – România 0-4, Spania – Suedia 3-0, Feroe – Norvegia 0-2

5 septembrie 2019: Feroe – Suedia 0-4, Norvegia – Malta 2-0, România – Spania 1-2

8 septembrie: România – Malta 1-0, Spania – Feroe 4-0, Suedia – Norvegia 1-1

Clasament

Au mai rămas de jucat:

12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)

15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)

15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)

18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.