Iohannis avertizează: Relaxarea măsurilor, după 15 mai, nu înseamnă revenirea la viaţa de dinaintea pandemiei!

Relaxarea măsurilor, după 15 mai, nu înseamnă revenirea la viaţa de dinaintea pandemiei, restricţiile urmând să fie ridicate gradual, a declarat, marţi, la Cotroceni, preşedintele Klaus Iohannis.

„Faptul că din 15 mai este posibil să relaxăm anumite măsuri nu înseamnă că revenim la viaţa noastră normală, pe care am avut-o înainte de epidemie”, a afirmat Iohannis, potrivit Agerpres.

Șeful statului a adăugat că „experţii ne spun că nici nu ştiu când vom reveni la o viaţă normală”.

Iohannis a detaliat că, după 15 mai, când se încheie starea de urgenţă, oamenii nu vor putea merge pe stradă în grupuri mari, iar părăsirea localităţii de reşedinţă poate fi realizată dor cu o „motivaţie serioasă”.

Potrivit lui Iohannis, „marile festivaluri probabil nu vor avea loc în acest an”, iar competiţiile sportive, „dacă se vor relua, există o probabilitate mare să fie fără spectatori”.

„Măsurile pe care le vom lua de reducere a restricţiilor vor fi graduale”, a subliniat şeful statului.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.