Premierul Cîțu, mesaj tranșant către miniștri înaintea rectificării bugetare

Premierul Florin Cîțu anunță, într-un mesaj publicat luni pe Facebook, că a început analiza execuției bugetare, înaintea rectificării planificate în luna august. Premierul le atrage atenția miniștrilor care nu au cheltuit banii pe care i-au cerut la începutul anului și le transmite că le va cere „asigurări” că execuția bugetară se va îmbunătăți în următoarele luni.

„Ministerele care nu au cheltuit, în primele 6 luni, banii pe care i-au cerut, trebuie să vină cu argumente solide, să îmi ofere asigurări că execuția bugetară se va îmbunătăți în următoarele 6 luni”, le transmite Florin Cîu miniștrilor din Guvern.

De asemenea, premierul Cîțu precizează că această analiză „nu are legatură cu protocolul”, referindu-se, probabil, la protocolul din Coaliție privind demiterea unor miniștri care nu performează.

„Rezultatele analiziei execuției bugetare, analiză care nu are legatură cu protocolul, vor fi prezentate public”, scrie Florin Cîțu.

Premierul Cîțu mai spune că deficitul bugetar de anul acesta este cel asumat la începutul anului „sau chiar mai mic.”

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.