Vești bune pentru cetățeni: Statul ar putea plăti o parte din rata românilor la bănci!
PSD propune ca statul să plătească o parte din rata românilor datori la bănci. Statul sau băncile să susțină unul-două procente din indicele de referinţă, aceasta este propunerea făcută de deputatul Marius Ostaficiuc.
„Românii au nevoie de sprijin urgent pentru a depăși problema majorării ratelor bancare. Nu de vorbe, ci de măsuri punctuale. Din păcate, pentru mulți dintre cei îndatorați băncilor, diferența dintre vechea rată și noua rată reprezintă marja de supraviețuire de zi cu zi.
Am încredere în președintele PSD Marcel Ciolacu. În mod cert va sprijini toate propunerile și măsurile necesare protecției românilor care, lună de lună, împart cu băncile ceea ce câștigă”, a spus Marius Ostaficiuc.