PSD și PNL au depus lista comună pentru alegerile europarlamentare
PSD si PNL au depus semnaturile pentru alegerile europarlamentare din 9 iunie. Inaintea depunerii listei, liderii PSD si PNL au făcut o scurtă baie de multime, salutandu-i pe simpatizantii partidului si dand mana cu acestia. La BEC au ajuns, vineri dimineata, Marcel Ciolacu, Nicolae Ciuca, Mihai Tudose, Rares Bogdan si Gabriela Firea. Ei au venit impreuna cu masinilie, dupa ce anterior au avut o discutie la sediul partidului.
„Am formalizat depunerea listei comune a aliantei PNL-PSD. E o lista care cuprinde o parte din europarlamentari care si-au desfasurat deja activitatea in Parlamentul European si care au experienta. Sunt si oameni noi. Practic, este o echipa care are mesiunea de a merge la Bruxelles nu pentru PNL, nu pentru PSD, ci pentru Romania, pentru cetatenii Romaniei, astfel incat sa continuam acest proces de dezvoltare cu fonduri europene ca in ultimii 17 ani si putem sa vedem acest lucru. Vom continua sa dezvoltam comunitatile, infrastructura feroviera… Eu am mare incredere in acest demers si sunt convins ca si cetatenii romaniei vad in aceasta lista comuna un angajament al celor doua partide pentru Romania”, a declarat Nicolae Ciuca.
„In acest moment este oficial. Am trecut de la stiri pe surse, de la BN-uri. Cele doua partide au constituit o alianta electorala. Am facut-o la fel cum am facut si o coalitie de guvernare. Nu am facut-o nici pentru PSD, nici pentru PNL. Am facut-o pentru a arata ca avem maturitatea politica de a lua o decizie intr-un moment in care Romania nu isi permite sa piarda vreo investitie, vreun ban european sau vreo coerenta, cand vorbim de aderarea terestra la Schengen, de eliminarea vizelor pentru SUA si de aderare la OCDE. Sunt proiectele mari pentru care am creat alianta. Dupa ce romanii vor decide prin vot, vom vedea dupa data de 10 iulie deciziile ulterioare poltiice. Atat eu cat, si dl. Ciuca am facut ceea ce e corect pentru Romania si romani si am dat dovada de maturitate politica si am depasit momentul in care Romania trebuia sa traiasca in circ, scandal si intotdeauna sa folosim si sa impingem romanii de a vota contra. E un moment in care venim cu o oferta adminstrativa, vorbim de o oferta europeana, vorbim de o oferta de stabilitate si nu mai indemnam romanii sa voteze contra unui partid. Intram in alta logica electorala”, a spus, la randul sau, Marcel Ciolacu.
LISTA PSD PENTRU PARLAMENTUL EUROPEAN
Mihai Tudose – prim-vicepreședinte PSD
Gabriela Firea – prim-vicepreședinte PSD
Claudiu Manda – președinte PSD Dolj
Vasile Dîncu – președintele Consiliului Național al PSD
Victor Negrescu – președinte PES
Maria Grapini – europarlamentar
Gheorghe Cârciu – secretar de stat
Dragoș Benea – președinte PSD Bacău
Titus Corlățean – senator
Dan Nica – europarlamentar
Rareș Bogdan – prim-vicepreședinte PNL
Dan Motreanu – prim-vicepreședinte PNL
Adina Vălean – comisar european
Daniel Buda – europarlamentar
Siegfried Mureșan – europarlamentar
Mircea Hava – europarlamentar
Gheorghe Falcă – vicepreședinte PNL
Virgil Popescu – președinte PNL Mehedinți
Alexandru Muraru – președinte PNL Iași
Mara Mareș – președinte Tineretul Liberal