Dețin Laura Vicol și Vladimir Ciorbă proprietăți, pe numele lor, în România?

Laura Vicol și Vladimir Ciorbă nu ar avea proprietăți pe numele lor în România, spun anchetatorii din dosarul imobiliarelor, care, în acest context, extind cercetările în afara țării.

În dosarul imobiliarelor, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) au inițiat o operațiune de identificare a proprietăților și conturilor deținute de Laura Vicol și de soțul ei, Vladimir Ciorbă, iar asta inclusiv în paradisuri fiscale.

Potrivit anchetatorilor, soții Vicol și Ciorbă nu ar avea proprietăți pe numele lor în România, astfel că, deocamdată, s-a pus sechestru doar pe proprietățile companiei Nordis și pe bunuri ale celorlați suspecți din dosar.

Ordonanțele privind sechestrul au fost date chiar în ziua în care s-a dispus reținerea Laurei Vicol și a lui Vladimir Ciorbă. Fiscul a găsit mai multe conturi bancare ale celor doi în țară, însă acestea sunt goale. În acest context, cercetările privind bunurile cuplului Vicol-Ciorbă au fost extinse în afara țării, inclusiv în Monaco, unde cei doi mergeau frecvent, și în alte paradisuri fiscale.

”Eu sunt aproape convinsă că există proprietăți ascunse și bani. M-ar suprinde plăcut dacă le-ar găsi. Nu am nicio îndoială că din banii pe care i-au scos din bancomate și prin diverse teritpuri au dus din ei în străinatate. Ar fi o surpriză plăcută pentru păgubiți dacă s-ar identifca acele bunuri”, a declarat avocatul Ingrid Mocanu, victimă în dosarul imobiliarelor, potrivit stirileprotv.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.