Premierul Ciolacu le cere primarilor PSD să facă, pentru alegerile prezidențiale, campanie pentru Crin Antonescu!

Premierul Ciolacu le-a cerut primarilor prezenți la Adunarea Generală a Asociației Comunelor din România, să îi facă lui Crin Antonescu campanie electorală pentru prezidențialele din mai.

„Știm cu toții ce s-a întâmplat anul trecut (…) Cred că în primul rând am greșit eu, am încercat să transmit ceea ce fac ca premier crezând că acela e profilul de viitor președinte al României, am greșit. Azi aveți în fața dvs un om care cu adevărat are profilul de președinte al României, eu aveam profilul de premier. Știu surpriza pe care ați avut-o când v-ați uitat la turul 1 al alegerilor prezidențiale, mai ales în zona rurală și ați văzut o diferență imensă între ceea ce vorbeați dvs cu cetățenii și votul.

Vreau să vă spun că de data aceasta nu mai trebuie să fiți pasivi, de data asta trebuie să mergeți la oameni și să le explicați adevărul, adevărul este că dacă nu continuăm pe linia actuală, România intră într-o aventură care ar avea costuri asupra familiilor noastre, asupra copiilor noștri și asupra nepoților noștri. Indiferent dacă unii dintre cetățenii pe care îi reprezentați au altă părere, avem datoria să le explicăm și să le spunem adevărul (…) adevărul este că nu avem altă soluție în acest moment pentru funcția de președinte al României decât Crin Antonescu, o spun ca un om politic trecut prin multe”, a declarat Ciolacu.

„Nu putem întotdeauna să ne facem că nu se întâmplă nimic în lume şi să ne facem că nu avem eficienţa pe care ne-o dorim. Nu se poate să avem în continuare un sistem de digitalizare fiecare de capul lui, un sistem de digitalizare care nu este interconectat cu sistemul de digitalizare central”, a mai spus Ciolacu.

Potrivit lui, „( n.r. „acestea”) sunt lucruri care nu reprezintă costuri. Sunt lucruri care pot fi făcute decât printr-o voinţă politică şi administrativă. Sunt lucruri care ar trebui să ne unească. Sunt lucruri care ar trebui să ne dea puterea de a merge înainte”.

El a promis că va veni în faţa cetăţenilor „nu numai cu speech-uri”, „cerinţe” sau „prezentări”: „Vom veni şi vom sta aplicat cu reprezentanţii dumneavoastră în ceea ce priveşte reformele sistemului bugetar şi reforma sistemului administrativ”.

Premierul a precizat, de asemenea, că nimeni nu va lua o decizie în Guvern sau în coaliţia de guvernare până „când nu vom decide împreună că aceea ce este calea cea mai bună”.

El este de părere că „nu mai putem să aşteptăm să ne rezolve alţii lucrurile”. Premierul a mai spus, de asemenea, că, „indiferent de costuri şi oricum sunt suficiente lucruri care ni se reproşează, şi adevăruri şi neadevăruri, eu nu voi sta pasiv”.

„Indiferent de cost”, a mai punctat el, adăugând că „România trebuie să se dezvolte. Iar noi avem datoria de a ne uni şi dea dezvolta această ţară”.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.