Noi reguli pentru voucherele de vacanță. Persoanele care primesc vouchere de vacanţă trebuie să semneze că vor cheltui din buzunarul propriu încă pe atât!
Bugetarii care vor primi pentru anul acesta vouchere de vacanţă, în valoare de 800 lei, trebuie să semneze un angajament că vor cheltui din buzunarul propriu încă 800 lei pentru servicii turistice.
Conform deciziei anterioare a Guvernului, voucherele de vacanță vor putea fi acordate doar la salarii de bază nete de cel mult 8.000 lei. Voucherele emise în cursul anului 2025 vor fi putea fi utilizate pentru plata a cel mult 800 lei din plata pachetelor de servicii turistice în valoare de cel puțin 1.600 lei.
Măsura se aplică în sistemul bugetar, inclusiv companiilor de stat și regiilor autonome.
Acum, Guvernul a pregătit actul care să îi oblige pe bugetarii care primesc vouchere de vacanță să semneze o declarație pe proprie răspundere cu privire la folosirea acestora.
Astfel, pentru anul 2025 salariații din instituțiile publice care îndeplinesc condițiile de a primi vouchere și optează pentru acordarea voucherelor de vacanță, își exprimă în scris angajamentul de a le utiliza pentru plata a cel mult 50% din contravaloarea pachetelor de servicii turistice achiziționate, respectiv 800 de lei pentru achiziționarea de pachete de servicii turistice în valoare de cel puțin 1.600 lei și de a suporta suma de 800 lei din fonduri proprii.
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului a lansat în martie în consultare publică noile norme de accesare a voucherelor de vacanță, a anunțat ministrul de resort, Bogdan Ivan.
„Am deschis astăzi consultarea publică pentru noile norme de accesare a voucherelor de vacanță. Am făcut întregul proces cât mai simplu posibil. Dacă îndeplinești condițiile prevăzute de lege, vei primi 800 de lei, sumă care va fi virată de angajatorul tău pe cardul de vacanță. În premieră, vei completa o declarație pe proprie răspundere prin care îți asumi că vei contribui cu 800 de lei din fonduri proprii la cei 800 de lei cheltuiți. Consultarea publică durează 10 zile”, a scris ministrul pe pagina sa de Facebook.