Experții ING avertizează: Inflația va urca spre 8% în anul 2025!

Experții de la ING au un pronostic destul de îngrijorător privind economia României în a doua jumătate a anului. Astfel, se estimează că inflația va urca spre 8 la sută, iar riscul de recesiune ușoară nu poate fi exclus!

Economiștii de la ING Bank nu văd în culori optimiste viitorul economiei românești în a doua jumătate din 2025. Avertismentul lor – măsurile fiscale anunțate pentru resuscitarea bugetului și creșterea facturilor la energie vor duce rata inflației spre 8 la sută.

De asemenea, date fiind consumul în scădere și economia ce deja crește foarte lent, este tot mai probabilă o stagnare în acest an. Experții mai avertizează că trebuie luate în calcul chiar o recesiune ușoară sau o contracție a economiei.

Creșterea inflației va veni logic, la fel ca la precedentele majorări de taxe pe consum.

”Pe termen scurt, se așteaptă ca presiunile inflaționiste să crească din cauza facturilor la energie mai mari începând din iulie, amplificate de creșterile TVA-ului și accizelor începând din august”, spune Ștefan Posea, economist la ING Bank România, citat de profit.

Experții ING anticipează ca inflația să urce de la 5,5 la sută în mai la 7,5 – 8 la sută în lunile următoare și să se stabilizeze undeva la 7,5 la sută la sfârșitul anului.

În mai, Banca Națională a României (BNR) majorase prognoza de inflație pentru sfârșitul lui 2025, de la 3,8 la 4,6 la sută. După creșterea taxelor, va urma, probabil, o nouă revizuire.

”În cele din urmă, aceste creșteri de impozite nu prind cel mai bine consumul privat”, explică economistul de la ING.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.