Vor fi reluate programele „Rabla” și „Casa Verde Fotovoltaice”?
Programul Rabla, ce presupune subvenții din partea statului la cumpărarea unui autoturism nou, este pus sub semnul întrebării în contextul eforturilor prin care guvernul încearcă să micșoreze cheltuielile, pentru a resuscita bugetul. Executivul analizează dacă programul va continua și în ce condiții s-ar putea întâmpla asta. Sistarea subvențiilor acordate prin Rabla va avea consecințe dezastruoase pentru producătorii activi în România (Dacia, Ford) și, implicit, pentru economie.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, spunea, marți, că se analizează dacă programele Rabla și Casa Verde Fotovoltaice vor mai continua sau dacă banii alocați acestora vor fi direcționați către programe unde beneficiile vor fi mai mari.
”Noi, în momentul de față, la Ministerul Mediului, am analizat toate programele gestionate de AFM. Avem mai multe scenarii pe care le-am dat pentru fiecare program în parte. Urmează să fie luată o decizie în coaliție, pentru că, anul acesta, suntem într-o situație bugetară nu ideală. Vor trebui să fie luate deciziile, legat de banii aceștia care sunt bani din vânzarea de certificate, deci nu se pot duce decât pe programe care reduc emisiile. Doar că nu doar AFM gestionează proiecte precum celebrul Rabla, de exemplu”, a spus Buzoianu.
În 27 iunie, pe fondul zvonurilor conform cărora programul Rabla ar putea fi suspendat pentru doi ani, premierul Ilie Bolojan a precizat că încă nu s-a luat o decizie. Prim-ministrul spunea că s-a vorbit, la modul general, despre suspendarea temporară a programelor ce se deschid în perioada următoare, pentru a se analiza dacă mai sunt bani pentru continuarea lor.
”Nu este o decizie privind suspendarea pe un anumit timp a unui program sau altul. Dar e adevărat că am discutat să suspendăm programele care se deschid în perioadă următoare pe o perioadă de o lună două până analizăm impactul și dacă avem bani să le susținem”, a spus premierul.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a organizat săptămâna trecută o întâlnire cu reprezentanții companiilor auto și cei ai asociațiilor industriei auto. Din informațiile transmise profit.ro de către unii dintre participanți, mesajele transmise de ministru cu această ocazie au fost extrem de vagi și nu a existat nicio concluzie legată de Programul Rabla.
Un termen realist pentru o decizie privind Programul Rabla, care a fost avansat în discuția dintre ministrul Mediului și reprezentanții industriei, este de circa două săptămâni. Asta după ce vor fi studiate toate variantele posibile.
Teoretic, Programul Rabla ar putea fi reluat peste câteva săptămâni sau luni, adică în vara sau toamna acestui an, însă nu este deloc improbabil ca acest lucru să se întâmple abia după ce se reușește resuscitarea bugetului de stat, ceea ce înseamnă peste cel puțin un an sau chiar doi.
Potrivit sursei citate, varianta ca unele secțiuni ale Programului Rabla să fie anulate definitiv este tot mai mult luată în calcul. Acest lucru ar însemna fie că dosarele depuse de companii și instituțiile publice vor fi anulate și șterse definitiv, iar etapa pentru persoane fizice se va desfășura în partea a doua a anului, fie se va menține finanțarea pentru companii și nu se va mai derula etapa pentru persoane fizice.
S-a luat în discuție și varianta în care să fie anulată partea de finanțare pentru motoare cu combustie și să fie menținută cea pentru electrice și PHEV, dar această variantă ar nedreptății exact Dacia, cel mai mare producător și cel care ține în spate un procent uriaș de exporturi și de locuri de muncă, scrie aceeași sursă.
