Consiliul Concurenței a avizat tranzacția prin care Digi și Vodafone preiau activele Telekom Mobile România!
Consiliul Concurenței a avizat tranzacția prin care Digi și Vodafone preiau activele Telekom Mobile România. Aprobarea vine după acordul Comisiei pentru examinarea investițiilor străine directe, însă finalizarea depinde de validarea unor termeni contractuali și de avizul ANCOM.
Consiliul Concurenței a aprobat tranzacția cu condiția respectării angajamentelor asumate de către DIGI și Vodafone. Cele două companii au transmis anterior Consiliului Concurenței angajamentele solicitate de instituție pentru a primi avizul de preluare a activelor din România ale Telekom Mobile, scrie profit.ro.
Autoritatea de concurență a condiționat aprobarea de respectarea unor angajamente esențiale asumate de către cele două companii astfel:
- Digi va investi în extinderea rețelei și creșterea vitezei medii de transfer a datelor, va folosi integral spectrul preluat, va păstra contractele pre-paid și va publica o ofertă MVNO îmbunătățită;
- Vodafone se angajează să îmbunătățească acoperirea și calitatea serviciilor prin integrarea rețelelor Telekom și Vodafone, să mențină accesul MVNO la rețeaua Telekom și să continue colaborarea cu Veridian Systems SRL pentru serviciile de tip machine-to-machine (M2M).
Ambele companii vor menține accesul operatorului Orange la infrastructura de telecomunicații mobilă.
Propunerile de angajamente au fost formulate de Digi și Vodafone pentru a înlătura îngrijorările concurențiale ale Consiliului Concurenței în contextul tranzacțiilor prin care Vodafone România SA intenționează să preia Telekom Romania Mobile Communications SA, iar Digi România SA ar prelua anumite active ale aceleiași companii (drepturile de utilizare a unor frecvențe radio, o parte din turnurile, infrastructura și echipamentele acestora, precum și întreaga activitate de furnizare de servicii de telefonie mobilă prepaid).
Consiliul Concurenței a impus aceste condiții pentru a evita posibile efecte negative asupra concurenței și pentru a proteja calitatea serviciilor și prețurile pentru consumatori, în urma analizei impactului tranzacției.