Bărbat, rănit într-o partidă de vânătoare la Satu Mare

Un bărbat de 56 de ani a fost rănit de o armă care s-a descărcat accidental în timpul unei partide de vânătoare pe raza comunei Medieșu Aurit, informează luni Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Satu Mare.

Potrivit buletinului de presă, la partida de vânătoare de pe fondul de vânătoare nr. 19 Iojib au participat 13 vânători, iar când unul dintre ei s-a urcat în mașină arma i s-a descărcat accidental.

„În urma extinderii verificărilor, polițiștii au stabilit faptul că, în timpul desfășurării partidei de vânătoare, un bărbat de 51 ani, din localitatea Orașu Nou, participant la vânătoare, manevrând necorespunzător arma de vânătoare, în timp ce se urca într-un autoturism, a declanșat un foc de armă, cauzându-i leziuni la nivelul feței și mâinii drepte unui participant la vânătoare în vârstă de 56 ani, din localitatea Racșa. Bărbatul rănit a fost dus la Spitalul Județean Satu Mare pentru a primi îngrijiri medicale”, precizează sursa citată.

Potrivit Agerpres, polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au constatat că partida de vânătoare era autorizată, toți cei 13 vânători fiind deținători legali de armă de vânătoare.

Vânătorul vinovat este cercetat penal pentru uz de armă letală fără drept și vătămare corporală.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.