Incendiu cumplit la un depozit de mobilă din Balotești

Incendiu la un depozit de mobilă din Balotești. Un depozit de mobilă a luat foc, în această după-amiază, în zona Balotești. În direct la România TV, Raed Arafat a anunţat că nu sunt victime. Potrivit conducerii Aeroportului Otopeni, zborurile nu sunt afectate de incendiu.

Autorităţile iau în calcul evacuarea unor case aflate în imediata apropiere a locului unde se manifestă incendiul violent care a distrus aproape în totalitate un depozit de mobilă şi unul de mase plastice de la Baloteşti, în funcţie de informarea pe care o vor primi de la Garda de Mediu în privinţa gradului de poluare a aerului în zona respectivă.

Raed Arafat a precizat că reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă sunt în legătură cu inspectorii de la Garda de Mediu şi că aşteaptă o informare de la aceştia în ce măsură fumul extrem de gros degajat în urma incendiului poate determina poluarea mediului.

„Aşteptăm o informare de la Ministerul Mediului să vedem cum evoluează incendiul şi, dacă fumul gros va afecta mediul, vom vedea dacă este necesar să evacuăm casele din apropiere”, a spus Arafat.

Secretarul de stat a precizat că la faţa locului există „o dificultate în ceea ce priveşte aprovizionarea cu apă”.

Potrivit meteorologilor, vremea este instabilă, însă ploaia se va opri şi vântul se va stabiliza. Aceştia au explicat că ploaia poate limita zona incendiului şi stopa extinderea lui, însă, în acelaşi timp, dacă există substanţe toxice degajate în atmosferă, ppoate grăbi depunerea acestora pe sol.

Depozitul de mobilă afectat aparţine Prestige Mob, societate înfinţată în anul 1998. La Baloteşti, există spaţiu de producţie deschis în 2003 şi având o suprafaţă totală de 11.000 de metri pătraţi, conform datelor de pe site-ul firmei.

Ministerul Mediului a trimis la faţa locului un laborator mobil de monitorizare a calităţii aerului.

Depozitele cuprinse de incendiu la Baloteşti ard generalizat şi sunt aproape prăbuşite. Flăcările au cuprins 5 – 6.000 de metri pătraţi.

Purtătorul de cuvânt al ISU Bucureşti – Ilfov, Daniel Vasile, a declarat că cele două depozite cuprinse de incendiu în localitatea Baloteşti ard „generalizat” şi sunt prăbuşite în mare proporţie.

Acesta a adăugat că la ora actuală fumul nu se mai propagă vertical, ci aleatoriu, din cauza vântului, iar din interiorul halelor se aud explozii succesive, de mare intensitate, ale unor recipiente sub prresiune.

„Am decis retragerea pompierilor la o distanţă de siguranţă”, a spus Vasile.

Potrivit sursei citate, locuinţele sunt la aproximativ 300 de metri de incendiu, iar o altă hală la aproximativ 70 – 80 de metri distanţă, însă nu există pericol iminent pentru populaţie. În zonă, fumul este extrem de gros, iar flăcările foarte înalte, ceea ce face intervenţia extrem de dificilă.

Vasile a mai spus că incendiul a afectat o suprafaţă de aproximativ 5 – 6.000 de metri pătraţi. Traficul rutier pe DN 1 se desfăşoară cu dificultate în zona incendiului. În prezent, la faţa locului intervin 16 autospeciale de stingere.

Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bucureşti-Ilfov le recomandă locuitorilor din apropierea incendiului izbucnit la două depozite din localitatea ilfoveană Baloteşti să rămână în locuinţe.

Oamenii care se află în apropierea incendiului izbucnit la două depozite din localitatea ilfoveană Baloteşti ar trebui să rămână în locuinţe, au precizat reprezentanţii ISU Bucureşti-Ilfov.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.