USR declară război practicilor cămătărești!
Uniunea Salvați România (USR) a propus modificarea Codului Penal pentru a combate practicile cămătărești, în special acelea prin care sunt impuse dobânzi exorbitante, cu scopul de a elimina profiturile ilegale obținute de cei care împrumută bani în condiții abuzive.
Inițiativa a fost susținută de deputații USR Stelian Ion și Alexandru Dimitriu, care au depus un proiect ce vizează confiscarea atât a dobânzilor încasate ilegal, cât și a sumelor împrumutate inițial.
„Nu este prima dată când deciziile Justiției favorizează mai degrabă infractorii decât victimele și ordinea de drept”, a comunicat formațiunea politică, potrivit Capital.
Aceasta a subliniat că, de-a lungul anilor, au existat interpretări juridice care au dus la slăbirea pedepsei pentru infracțiuni grave, precum corupția, criminalitatea organizată sau evaziunea fiscală, sub pretextul unor nuanțe juridice care „sfidează bunul-simț”.
USR a subliniat că, în lipsa unei intervenții legislative, deciziile precum cea a ÎCCJ ar putea submina încrederea în sistemul judiciar și ar putea crea un avantaj pentru cei care speculează lacunele legii.