Casa Națională de Pensii Publice recunoaște că sute de mii de dosare se află (încă) în lucru!
Casa Națională de Pensii Publice recunoaște, într-un răspuns oficial, că există cazuri în care pensionarii nu îşi primesc banii la timp.
Totodată, instituţia mai precizează că aplicația informatică folosită pentru recalcularea pensiilor nu este încă funcțională şi că asocierea de firme care a câşigat licitaţia a fost sancţionată pentru unele întârzieri.
Deși au trecut nouă luni de la adoptarea noii legi a pensiilor, modulele software esențiale se află „în fază avansată de testare”. Între timp, 500.000 de dosare sunt în așteptare, iar doar 3.288 de angajați se ocupă de cei peste 10 milioane de români care iau pensie, potrivit presei economice.
CNPP afirmă că noile aplicații sunt complet funcționale pentru dosarele depuse după data de 1 septembrie 2024, conform noii legi a pensiilor.
Totuşi, timpul de implementare a noilor aplicaţii informatice de la momentul apariţiei noii legi a fost prea scurt.
– elaborarea normelor de aplicare a legii (HG nr.181 din 28.02.2024, publicată la 01.03.2024) – după apariția legii;
– crearea, dezvoltarea, testarea și darea în producție a noilor aplicații informatice, în paralel, în doar 6 luni de zile (01.03.2024 – 01.09.2024),respectiv pentru:
– calculul pensiilor conform art.144 din Legea nr.360/2023, emiterea și transmiterea efectivă a deciziilor de recalculare pentru aproape 5 milioane de dosare (!) până la data de 1 septembrie 2024,
Timpul mediu de soluționare este, teoretic, de 37 de zile; dar asta nu include blocajele generate de testarea aplicației informatice.
CNPP mai precizează că toată această activitate se face cu puţini angajaţi. Potrivit CNPP, „casele teritoriale de pensii deservesc un număr de cca 10.600.000 de beneficiari (asigurați, pensionari și beneficiari de indemnizații acordate în baza unor legi cu caracter special) cu doar 3.288 salariați, respectiv cca 3.200 beneficiari/ lucrător”.