Canicula continuă să îngenuncheze România!
Avertizarea de caniculă extrema a fost prelungita pana sambata. Este cod galben si portocaliu in aproape toata tara. In plus, ANM a emis si un cod galben de furtuni in mai multe judete.
Meteorologii ANM au emis AVERTIZARE METEO COD PORTOCALIU
Interval de valabilitate: 24 iulie, ora 10 – 25 iulie, ora 10
Fenomene vizate: val de căldură persistent, caniculă și disconfort termic accentuat, noapte tropicală
În sudul și vestul Olteniei, precum și în sudul și centrul Munteniei, valul de căldură va persista, va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor încadra între 37 și 39 de grade. Minimele termice vor fi de 20…22 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.
COD GALBEN
Interval de valabilitate: 24 iulie, ora 10 – 25 iulie, ora 10
Fenomene vizate: val de căldură persistent și disconfort termic ridicat
Valul de căldură se va extinde în cea mai mare parte a țării, va fi disconfort termic și indicele temperaturăumezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Va fi caniculă în Banat și Crișana, în vestul și sud-vestul Transilvaniei, nordul Olteniei și al Munteniei, precum și în sudul Moldovei și în Dobrogea continentală. Maximele se vor încadra între 33 și 37 de grade, iar minimele, în general, între 18 și 20 de grade.
ATENȚIONARE METEO COD GALBEN
Interval de valabilitate: 24 iulie, ora 12 – 24 iulie, ora 22
Fenomene vizate: instabilitate atmosferică
În sudul Banatului, sud-vestul Transilvaniei și în vestul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (rafale de 50…60 km/h) și izolat grindină de mici dimensiuni .
