Val de demisii la Departamentul de Stat
Întreaga echipă de oficiali care se ocupă de administrarea Departamentului de Stat al SUA a demisionat după ce Rex Tillerson şi-a ocupat funcţia de secretar la Casa Albă, informează CNN.
Într-un interviu acordat recent canalului de televiziune ABC, președintele SUA Donald Trump a indicat că este de acord cu folosirea torturii asupra teroriștilor, pentru a răspunde la „foc cu foc”. „Când Statul Islamic (SI) face lucruri de care n-a mai auzit nimeni din Evul Mediu, să nu susțin simularea înecului? În ceea ce mă privește, trebuie să răspundem la foc cu foc”, a declarat Trump. El a menționat că s-a întâlnit recent cu înalți oficiali din domeniul informațiilor care i-au dat asigurări că tortura funcționează „garantat”.
Dar, a precizat el, decizia finală privind aplicarea torturii în cazul suspecților de terorism va fi a ministrului apărării american, James Mattis, și a directorului Agenției Centrale de Informații (CIA), Mike Pompeo.