Dinamo, învinsă de CFR Cluj în Liga I
CFR Cluj a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 1-0 (1-0), joi, pe teren propriu, într-un meci din etapa a cincea a Ligii I de fotbal.
Soarta meciului a fost decisă de golul marcat de argentinianul Juan Emanuel Culio (37), dintr-un penalty controversat, acordat de arbitrul George Găman pentru un presupus henț în careu al lui Ionuț Nedelcearu, informează Agerpres.
CFR Cluj a terminat meciul cu doi oameni mai puțin, Mario Camora fiind eliminat în min. 83 pentru o intrare brutală la compatriotul său Filipe Nascimento (ex-CFR Cluj), în timp ce Culio a primit al doilea cartonaș galben în prelungiri (90+2), pentru fault asupra lui Valentin Costache.
CFR Cluj a dominat prima repriză, în timp ce Dinamo a fost mai bună în partea secundă a jocului.
CFR Cluj rămâne neînvinsă în campionat și ocupă locul al doilea, în timp ce Dinamo a suferit al doilea eșec.
Dinamo venea după trei partide fără înfrângere la Cluj.
FC CFR 1907 Cluj — FC Dinamo București 1-0 (1-0), Stadion „Dr. Constantin Rădulescu” — Cluj-Napoca
A marcat: Juan Emanuel Culio (37 — penalty).
Cartonașe roșii: Mario Camora (CFR, 83), Juan Emanuel Culio (CFR, 90+2).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare), Vasile Marinescu (București); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timișoara) — CCA, Cătălin Popa (Vaslui) — LPF.