Trump va trimite sisteme Patriot în Ucraina

Forţele ruse au capturat centrala de la Zaporojie în primele săptămâni ale invaziei Rusiei din februarie 2022 în Ucraina. Fiecare parte o acuză în mod regulat pe cealaltă că efectuează tiruri sau alte acţiuni care ar putea declanşa un accident nuclear.

Drone ucrainene au atacat duminică seara un centru de instruire al centralei nucleare de la Zaporojie, a declarat luni administraţia instalată de Rusia la centrala controlată de Rusia în Ucraina, relatează Reuters.

„Inamicul a folosit trei vehicule aeriene fără pilot”, a declarat administraţia pe aplicaţia de mesagerie Telegram. Aceasta a adăugat că nu s-au înregistrat pagube „critice”.

Reuters precizează că nu a putut verifica în mod independent informaţiile furnizate de Rusia. Raportul vine la o zi după ce agenţia nucleară a Naţiunilor Unite, AIEA, a declarat că a auzit sute de focuri de armă de calibru mic, sâmbătă seara târziu, la centrală.

Forţele ruse au capturat centrala de la Zaporojie în primele săptămâni ale invaziei Rusiei din februarie 2022 în Ucraina. Fiecare parte o acuză în mod regulat pe cealaltă că efectuează tiruri sau alte acţiuni care ar putea declanşa un accident nuclear.

Preşedintele american Donald Trump a declarat că Statele Unite vor trimite sisteme de apărare antiaeriană Patriot în Ucraina pentru a ajuta ţara să răspundă la atacurile ruse, într-un moment în care relaţiile sale cu preşedintele rus se deteriorează, relatează AFP.

„Le vom trimite Patriot, de care au nevoie disperată”, a declarat Donald Trump, la două săptămâni după ce Washingtonul a anunţat suspendarea unor livrări de arme către Kiev. „Nu am decis încă numărul, dar le vom trimite, pentru că au nevoie de protecţie”, a adăugat el.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.