Ministrul Șuteu, la ora bilanțului

Ministrul Culturii, Corina Șuteu, afirmă că dorința sa și a echipei pe care a condus-o a fost să lase succesorilor un minister mai deschis, care să răspundă nevoilor societății de azi.

„Nu mi-am propus să candidez la alegeri sau să mă implic în campanie. Dorința mea și a echipei mele a fost să lăsăm succesorilor noștri un Minister al Culturii mai deschis, mai transparent, mai puțin birocratic, cu o legislație clară, eficientă, care să răspundă nevoilor societății de azi și să se coreleze cu normele europene”, a scris Șuteu, miercuri, pe Facebook.

Ea susține că mandatul pe care l-a preluat în mai 2016 „a avut ca obiectiv structural o apropiere participativă și colaborativă între administrație și sectorul cultural, între care comunicarea reală și eficientă părea să se fi sistat de prea multă vreme”.

„În cele aproape șapte luni de mandat, am muncit intens, alături de echipa mea, la fluidizarea circuitului comunicațional dintre cele două, astfel încât consultările și dezbaterile publice constante să ducă la îmbunătățiri esențiale și urgente pentru o legislație anchilozată. Ministerul Culturii a jucat, astfel, un rol structural în consolidarea unei practici riguroase și corelate între inițiativa culturală, cadrul reglementator și planul operațional de realizare a proiectelor”, notează fostul demnitar.

Corina Șuteu își exprimă speranța ca proiectele „pornite” de echipa sa „să fie continuate și duse mai departe cu bună credință și pricepere”.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.