Greva controlorilor de trafic paralizează Franța
O grevă declanșată de un sindicat francez al controlorilor de trafic aerian a cauzat miercuri perturbări ‘conform previziunilor’, pe aeroporturile pariziene Orly și Roissy, unde companiile și-au anulat preventiv 40% din zborurile lor, potrivit unor surse aeroportuare, informează AFP.
‘Perturbările sunt pentru moment conform previziunilor’ Direcției Generale a Aviației Civile (DGAC), a precizat, cu puțin timp înainte de 06.00 GMT, una dintre aceste surse, evocând ‘anulări programate ale zborurilor’ și ‘ușoare întârzieri’, atât la Roissy cât și la Orly.
La începutul dimineții, nu a fost semnalată nicio anulare de ultim minut a vreunei curse, o așa-zisă ‘anulare la cald’. ‘Situația va evolua fără îndoială’ în timpul zilei, cu ‘întârzieri care s-ar putea acumula și deveni importante’, a comentat această sursă.
Sindicatul SNCTA, ce reunește 41% dintre cei 4.000 de controlori de trafic aerian, i-a îndemnat pe supraveghetorii de trafic aerian să-și oprească activitatea pe 8 și 9 aprilie, între 16 și 18 aprilie și între 29 aprilie și 2 mai. Sindicatul a cerut negocieri, în special cu privire la organizarea muncii și scăderea la 59 de ani a limitei de vârstă pentru pensionarea controlorilor de trafic.
Pentru a limita perturbările, DGAC le-a cerut marți companiilor aeriene să anuleze 40% dintre zborurile lor de miercuri, invitând ‘pasagerii să se informeze la companii’.