Steaua se împiedică de ultima clasată

Steaua nu a reuşit să câştige la Ploieşti, acolo unde gazonul distrus şi fanaticii fani ai Petrolului au contribuit decisiv la punctul obţinut de prahoveni în faţa campioanei.

Petrolul a fost extrem de aproape de a deschide scorul prin Tamuz, însă jucătorul prahovenilor nu a reuşit să îl învingă pe Niţă, deşi scăpase singur cu portarul stelist (’13). De altfel, a fost singura ocazie notabilă a primei reprize. Un meci slab, disputat pe un gazon impracticabil.

Steaua putea primi penalty în minutul 67, însă centralul Radu Petrescu nu a observat henţul comis de Benga în careu. Bucureştenii puteau deschide scorul, însă Chipciu şi Hamroun nu au fost în stare să-l învingă pe Pecanha din trei metri (’72). S-a terminat 0-0, singurul spectacol fiind prezent în tribune în această seară la Ploieşti.

Petrolul acumulează patru puncte, fiind în continuare ultima în clasamentul Ligii I. Steaua ocupă poziţia secundă, cu 26 de puncte, la 4 puncte de liderul Astra Giurgiu.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.