Monica Niculescu s-a calificat în turul II la Australian Open

0

Monica Niculescu s-a calificat fără probleme în turil II al turneului Australian Open 2016, primul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o, luni, la Melbourne, pe brazilianca Teliana Pereira, cu 6-2, 6-1.

Monica Niculescu (28 ani, 40 WTA) s-a impus după o oră și 15 minute în meciul cu Teliana  Pereira (27 ani, 46 WTA), în fața căreia a câștigat și primul meci, anul trecut, la București, în optimi, cu 6-2, 6-3. Românca a reușit 5 ași în acest meci, a realizat 15 lovituri direct câștigătoare (Pereira — 13) și a făcut 11 erori neforțate, față de 20 ale adversarei. Niculescu și-a asigurat 60.000 de dolari australieni și 70 de puncte WTA, iar în turul secund va juca împotriva învingătoarei dintre Elizaveta Kulicikova (Rusia) și Andrea Petkovic (Germania), relatează Romaniatv.net.

AUSTRALIAN OPEN 2016. Rezultate turul I FEMININ

Han Xinyun (China) — Mariana Duque-Marino (Columbia) 6-2, 2-1 (abandon)
Agnieszka Radwanska (Polonia) — Christina McHale (SUA) 6-2, 6-3
Kurumi Nara (Japonia) — Oceane Dodin (Franța) 7-6 (2), 6-2
Lauren Davis (SUA) — Anastasia Pavliucenkova (Rusia) 1-6, 6-3, 6-4
Daria Kasatkina (Rusia) — Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) 6-3, 6-3
Hsieh Su-Wei (Taiwan) — Jelena Ostapenko (Letonia) 3-6, 7-5, 6-1
Kristina Mladenovic (Franța) — Dominika Cibulkova (Slovacia) 6-3, 6-4
Wang Qiang (China) — Sloane Stephens (SUA/N.24) 6-3, 6-3
Serena Williams (SUA) — Camila Giorgi (Italia) 6-4, 7-5
Maria Sakkari (Grecia) — Wang Yafan (China) 6-4, 1-6, 6-3
Magdalena Rybarikova (Slovacia) — Yanina Wickmayer (Belgia) 3-6, 6-3, 7-5
Anna-Lena Friedsam (Germania) — Lourdes Dominguez Lino (Spania) 7-6 (3), 2-6, 6-1
Margarita Gasparian (Rusia) — Sara Errani (Italia) 1-6, 7-5, 6-1
Daria Gavrilova (Australia) — Lucie Hradecka (Cehia) 7-6 (3), 6-4
Carla Suarez Navarro (Spani) — Viktorija Golubic (Elveția) 7-5, 6-4
Nicole Gibbs (SUA) — Klara Koukalova (Cehia) 6-2, 2-6, 6-1
Petra Kvitova (Cehia) — Luksika Kumkhum (Thailanda) 6-3, 6-1

AUSTRALIAN OPEN 2016. Rezultate turul I MASCULIN

Alexandr Dolgopolov (Ucraina) — Ricardas Berankis (Lituania) 6-1, 3-6, 6-4, 6-2
Pierre-Hugues Herbert (Franța) — Pablo Andujar (Spania) 5-7, 6-4, 7-6 (5), 6-2
Gilles Simon (Franța) — Vasek Pospisil (Canada) 6-7 (4), 6-3, 6-2, 6-4
Novak Djokovic (Serbia) — Chung Hyeon (Coreea de Sud) 6-3, 6-2, 6-4
Nicolas Almagro (Spania) — Julien Benneteau (Franța) 6-3, 6-7 (5), 6-3, 7-6 (1)
Denis Kudla (SUA) — Filip Krajinovic (Serbia) 6-2 6-1 0-0 (abandon)
Marin Cilic (Croația) — Thiemo de Bakker (Olanda) 6-7 (4), 7-5, 6-2, 6-4
Guillermo Garcia-Lopez (Spania) — Paul-Henri Mathieu (Franța) 6-4, 6-4, 6-4
Albert Ramos (Spania) — Borna Coric (Croația) 6-2, 6-2, 6-3
Evgheni Donskoi (Rusia) — Inigo Cervantes (Spania) 6-4, 3-6, 6-1, 6-4
Tomas Berdych (Cehia) — Yuki Bhambri (India) 7-5, 6-1, 6-2
Damir Dzumhur (Bosnia) — Kyle Edmund (Marea Britanie) 1-6, 7-6 (4), 4-6, 6-3, 6-1
Dominic Thiem (Austria) — Leonardo Mayer (Argentina) 6-2 ,7-6 (6), 4-6, 7-6 (0)
David Goffin (Belgia/N.15) — Serghei Stahovski (Ucraina) 3-6, 6-3, 6-4, 6-4
Daniel Brands (Germania) — Victor Estrella (Republica Dominicană) 6-4, 7-6 (1), 4-6, 6-1
Mirza Basic (Bosnia) — Robin Haase (Olanda) 7-6 (4), 6-4, 6-4
Kei Nishikori (Japonia) — Philipp Kohlschreiber (Germania) 6-4, 6-3, 6-3
Federico Delbonis (Argentina) — Ivo Karlovic (Croația) 7-6 (4), 6-4, 2-1 (abandon)
Austin Krajicek (SUA) — Wu Di (China) 6-4, 6-1, 6-3.

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.