David Popovici, o nouă medalie de aur şi în proba de 200 m liber. Înotătorul român, un nou record al competiţiei!

​David Popovici a obținut joi medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Nataţie pentru juniori de la Lima, Peru.

Senzaționalul David Popovici a luat medalie de aur în proba de 200 m liber. Popovici a fost urmat pe podium de ungurul Daniel Meszaros (1:48.98) și de italianul Filippo Bertoni (1:49.05).

Victoria lui David Popovici a fost una clară, diferența față de următorii clasați fiind de +02.80 (Meszaros) și +02.87 (Bertoni).

”România şi-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediţie a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. şi a câştigat fără emoţii medalia de AUR cu un nou record al competiţiei”, anunţă Federaţia Română de Nataţie.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.