Festivalul Internațional de Folclor Doina Covurluiului

Peste 350 de artiști din România și alte nouă țări – Canada, Coreea, Cipru, Italia, Republica Moldova, Muntenegru, Serbia, Slovacia și Ucraina participă începând de joi, timp de patru zile, la cea de-a X-a ediție a Festivalului Internațional de Folclor Doina Covurluiului de la Galați, a anunțat directorul Centrului Cultural Dunărea de Jos Galați, Sergiu Dumitrescu, organizatorul manifestării.

Spectacolele se vor desfășura în fiecare seară, de la ora 19,00, pe scena amplasată în aer liber, în fața Casei de cultură a Sindicatelor, acolo unde organizatorii pun, gratuit, la dispoziția spectatorilor, peste 1.000 de scaune.

Până duminică, ultima zi de festival, ansamblurile folclorice vor mai concerta și pe Faleza Dunării și în Grădina Publică din Galați, dar și în municipiul Tecuci și în comunele Valea Mărului și Fârțănești.

Conform programului, în prima zi de festival, joi, vor urca pe scenă ansamblurile ‘Cvena Stijena’ — Muntenegru, ‘Pasian di Prato’ — Italia și ‘Choi Sun Dance’ — Coreea, vineri — ‘Hora Mare’ — Moldova, ‘Knahinka’ — Slovacia și ‘Kostolac’—Serbia, sâmbătă— ‘Digem Folk Dance Group’ — Cipru, ‘La R’voyure’ — Canada și ‘Sonechko’ — Ucraina, iar duminică vor participa toate ansamblurile la Gala laureaților.

În afara festivalului, organizatorii au pregătit și recitaluri cu invitați de seamă. Astfel, joi, de la ora 22,00, va avea loc spectacolul ‘La horă de hramul satului’ al Centrului Cultural Dunărea de Jos, vineri, de la ora 21,00, spectacolul susținut de Ansamblul artistic ‘Olympos’ al comunității elene din Galați și de la ora 21,40 — recital Veta Biriș, iar sâmbătă, de la ora 21,00, recital APPC ‘Kalofonis’ — Galați (formație de muzică veche) și de la ora 21,40, recital Floarea Calotă.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.