Șocant: Gruparea Stat Islamic vrea să cucerească Istanbulul!
Potrivit experţilor consultaţi de marile canale internaţionale de televiziune, înregistrarea video este autentică: aparţine grupării Statul Islamic. Nu sunt ameninţări directe de atentate, ci este un apel lansat turcilor. Un luptător ISIS cere ocuparea Istanbulului şi îl pune la zid pe preşedintele Erdogan pentru că susţine coaliţia militară internaţională împotriva grupării Statul Islamic.
Acest mesaj confirmă cât e de expusă Turcia – stat membru NATO – la atentate marca ISIS.
După o lungă perioadă în care a ezitat să fie în prima linie a luptei împotriva Statului Islamic, Turcia a declanşat luna trecută o acţiune militară sincronizată – ce include bombardamente aeriene asupra poziţiilor deţinute de terorişti în Siria şi deschiderea bazelor militare pentru coaliţia împotriva grupării Statul Islamic condusă de Statele Unite.
Pe de altă parte, prim-ministrul turc Ahmet Davutoglu i-a predat oficial marți mandatul de a forma un guvern președintelui Tayyip Erdogan, a anunțat președinția într-un comunicat, după eșuarea încercărilor de a găsi un partener mai mic de coaliție pentru partidul său AKP, informează Reuters.
Această situație, care era de așteptat după ce discuțiile au eșuat luni între Partidul Justiției și Dezvoltării (AKP), din care face parte și președintele Erdogan, și Partidul Acțiunea Naționalistă (MHP) l-ar putea face acum pe Erdogan să mandateze al doilea cel mai mare partid din parlament, CHP (Partidul Republican al Poporului — secular, de opoziție), deși acesta este de asemenea văzut ca fiind incapabil să formeze un guvern.
Dacă niciun guvern nu este format până la 23 august, Erdogan va trebui să dizolve administrația interimară a lui Davutoglu și să apeleze la un executiv provizoriu în care partidele vor fi reprezentate în mod paritar pentru a conduce Turcia până la alegeri anticipate la toamnă, notează Reuters.