România și Spania, la egalitate după prima zi în Fed Cup

Romania si Spania sunt la egalitate dupa prima zi, scor 1-1, in Grupa Mondiala II a Fed Cup. In cel de-al doilea meci al zilei, Irina Begu a fost invinsa in doua seturi de Garbine Muguruza, scor 3-6, 2-6.

Sportiva noastra a reusit sa se tina dupa Muguruza pana la 4-3 in primul set, dar si-a pierdut serviciul, iar Muguruza a servit perfect pentru 6-3 in primul set.
In setul secund, dupa un nou inceput echilibrat, Muguruza a facut break si a condus cu 3-2, iar apoi nu a mai avut emotii pana la final.
Spania a egalat la unu prin aceasta victorie, astfel ca meciurile decisive vor avea loc duminica.

Programul de duminica este urmatorul:

Simona Halep – Garbine Muguruza, de la ora 12:00

Irina Begu – Silvia Soler Espinosa

Monica Niculescu/Alexandra Dulgheru – Lara Arruabarena/Medina Garrigues

Simona Halep a adus primul punct pentru Romania in confruntarea cu Spania din Grupa Mondiala II a Fed Cup.
Ocupanta locului 3 in clasamentul WTA s-a impus clar in doua seturi, scor 6-2, 6-1, in confruntarea de la Galati, in fata Silviei Soler Espinosa.
Sportiva in varsta de 23 de ani nu a avut nicio emotie in confruntarea cu rivala iberica, aflata pe locul 67 in clasamentul WTA.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.