Lucescu ar putea pierde campionatul în Grecia

0

AEK Atena este noul lider al campionatului din Grecia, după ce a câştigat, duminică, partida disputată pe teren propriu, cu Panionios, cu scorul de 1-0 (1-0), în etapa a 24-a.

Golul lui AEK a fost marcat de croatul Marko Livaja, în minutul 21. În urma acestui rezultat, AEK Atena a urcat pe locul I în clasament, cu 54 de puncte.

Fostul lider, PAOK Salonic, a coborât pe locul 2, cu 52 de puncte. Echipa antrenată de Răzvan Lucescu a fost învinsă, tot duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2, de Asteras Tripolis. Asteras a deschis scorul în minutul 18, dar la cabine s-a intrat la egalitate, 1-1, după ce Campos a înscris cu opt minute înainte de pauză. Partea secundă a început prost pentru trupa lui Răzvan Lucescu, iar gazdele au preluat conducerea la opt minute după reluare. Drama avea să vină în prelungiri, când PAOK a reuşit să egaleze în minutul 90+7, din penalty. Când totul părea să se îndrepte spre o remiză, Asteras a avut puterea să marcheze încă o dată. În minutul 90+9, Iglesias face 3-2 pentru Asteras şi PAOK poate pierde campionatul în urma acestui eşec, mai ales dacă verdictul din partida amânată cu Olympiakos nu-i va fi favorabil.

Olympiacos Pireu este pe locul 3, cu 47 de puncte.

PAOK şi Olympiacos au un meci mai puţin disputat, cel direct, care nu a avut loc, duminica trecută, din cauza unor incidente.

Moderarea comentariilor este activată. Poate dura ceva timp până ce comentariul tău va fi aprobat.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.