Cristina Neagu cere un salariu imens pentru a continua la CSM București

0

Cristina Neagu, 30 de ani, termina, la vară, contractul cu CSM Bucureşti şi ar fi cerut, conform GSP, 30.000 de euro lunar pentru a semna pe încă un an. În acest moment, handbalista agflată în convalescenţă după o accidentare este plătită cu 22.000 de euro pe lună.

Primaria Capitalei anunta ca nu-i poate oferi mai mult, amintind si ca „in acest moment Cristinei Neagu ii sunt platite toate cheltuielile legate de tratament si recuperare, conform contractului in vigoare”. De asemenea, se aminteste si ca handbalistei romane i-a fost acordata distinctia de Cetatean de Onoare al Municipiului Bucuresti.

Iata comunicatul remis de Primaria Capitalei:

„Clubul Sportiv Municipal Bucuresti anunta ca isi doreste sa o pastreze pe Cristina Neagu, cea mai buna jucatoare a echipei noastre de handbal.

Primaria Capitalei, prin Clubul Sportiv Municipal Bucuresti, facea in urma cu aproape doi ani eforturi uriase pentru a o readuce in tara pe Cristina Neagu. Din respect pentru fanii echipei noastre si pentru cei ai handbalului romanesc, acum facem din nou eforturi ca sportiva Cristina Neagu sa ramana in Romania, la CSM Bucuresti.

La solicitatea sportivei si a agentului sau, in dorinta de a continua impreuna, CSM Bucuresti i-a facut in aceste zile o contraoferta Cristinei Neagu si asteapta acum decizia jucatoarei. CSM Bucuresti precizeaza ca oferta pentru noul contract se inscrie in limitele intelegerii anterioare, atat din punct de vedere salarial, cat si a conditiilor legate de cazare, accidentari, asigurari medicale si conditii de pregatire sportiva. In acest moment Cristinei Neagu ii sunt platite toate cheltuielile legate de tratament si recuperare, conform contractului in vigoare.

Primarul General Gabriela Firea si-a aratat aprecierea in nenumarate randuri fata de marea sportiva Cristina Neagu, careia, de altfel, i-a acordat anul trecut distinctia de Cetatean de Onoare al Municipiului Bucuresti.

Cu toate acestea, prin decizia politica a Guvernului, concretizata in proiectul de Buget de stat din acest an, Capitala Romaniei a fost vaduvita de aproximativ 180 de milioane de euro, adica aproape 25% din bugetul Bucurestiului, ceea ce impune reevaluarea tuturor cheltuielilor Primariei Capitalei.

Reamintim faptul ca Primaria Capitalei achita anual subventia pentru energia termica, subventia pentru transportul public, precum si stimulente medicale si sociale care, pentru mii de bucuresteni, reprezinta un ajutor esential. In plus, investitiile in infrastructura derulate de Primaria Capitalei, continuarea programului de consolidari, modernizarea transportului public reprezinta prioritati ale Primarului General, Gabriela Firea, care nu pot fi afectate de taierile bugetare decise de Ministerul de Finante.

Primaria Capitalei isi reitereaza sprijinul pentru dezvoltarea sportului de masa si de mare performanta, insa nu poate sustine, cel putin anul acesta, majorari de cheltuieli care ar putea genera discrepante evidente fata de alte alocari bugetare necesare dezvoltarii orasului sau imbunatatirii vietii de zi cu zi a bucurestenilor”.

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.