Întârzierea promulgării legii privind pensiile speciale ale magistraților ne-ar putea lăsa fără 231 milioane de euro din PNRR!
Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, avertizează că întârzierea promulgării legii privind pensiile speciale ale magistraților poate afecta încercarea României de a recupera fondurile europene aferente jalonului din PNRR.
Ministrul Dragoș Pîslaru spune că România riscă să piardă peste 200 de milioane de euro din fonduri europene PNRR destinate reformei pensiilor magistraților. El susține că șansa obținerii acestor fonduri este minimă, iar promulgarea rapidă a legii declarate constituționale de Curtea Constituțională este esențială.
„Faptul că avem iminentă îndeplinirea, dovada că îndeplinim acest jalon. Jalonul, aduc aminte, este despre promulgare. Există în acest moment semne de întrebare dacă mâine se promulgă. se pune capac. S-a terminat. Dacă întârziem promulgarea, nu mai există”, a spus Pîslaru despre încercarea de a recupera cele 231 de milioane de euro din jalonul PNRR pentru reforma pensiilor magistraților.
„Dacă e să mai avem vreo șansă și să mi se zică să fac treabă, atunci ar trebui să pot să am și cu ce să fac treabă. Deci am nevoie de dovada asta ca atunci când mergem la Bruxelles, să nu merg cu s-a aprobat, dar că așteptăm promulgarea. Trebuie să spun, am promulgarea. Promulgarea înseamnă că eu am nevoie de numărul monitorului oficial”, a mai spus Dragoș Pîslaru.
