Cutremur de 4,4 grade în Vrancea

Un cutremur cu magnitudinea de 4,4 pe scara Richter s-a produs în zona Vrancea, în judeţul Buzău.

Institutul Naţional de Fizica Pământului anunţă că un seism de 4,4 grade a avut loc la ora 08.59, la o adâncime de 150 de kilometri, în judeţul Buzău.

Cutremurul s-a produs în apropierea oraşelor: Nehoiu (30 km), Covasna (38 km), Întorsura Buzăului (48 km), Târgu Secuiesc (51 km) şi Slănic-Moldova (56 km).

Cel mai mare cutremur din acest an s-a produs în data de 8 februarie în județul Buzău și a avut o magnitudine de 5 grade pe Richter, iar acesta a fost resimțit și la București.

Anul trecut, în Vrancea, au avut loc două seisme cu magnitudini de 5,3 grade pe scara Richter, unul pe 24 septembrie, la ora locală 2:11, și celălalt pe 28 decembrie, la ora locală 1:20.

Cele mai puternice cutremure produse în România după 1989 au fost înregistrate pe 30 și 31 mai 1990, magnitudinea acestora fiind de 6,9, respectiv 6,4 grade pe scara Richter.

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.