Vot 27 septembrie: Lista câștigătorilor în municipiile reședință de județ!

0

Rezultatele parțiale ale votului la alegerile locale din 2020 arată schimbări importante la conducerea orașelor reședință de județ, atât la primării cât şi la consiliile locale şi judeţene.

După numărătoarea parțială a voturilor, configurația politică a primăriilor municipiilor reședinţă de judeţ prinde contur:

PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei

PSD – 13 municipii și sectorul 4 al Capitalei

USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei

UDMR – 4 municipii

Independenți – 1 municipiu și Capitala

FDRG – 1 municipiu

PE – 1 municipiu

Alianța București 2020 – Sectorul 3

PPUSL – Sectorul 5

Cum arată configurația politică a Capitalei după alegeri

Primăria Generală a Capitalei: Nicușor Dan (Independent)

Sectorul 1: Clotilde Armand (USR-PLUS)

Sectorul 2: Radu Mihaiu (USR-PLUS)

Sectorul 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)

Sectorul 4: Daniel Băluță (PSD)

Sectorul 5: Cristian Popescu Piedone (PPU-SL)

Sectorul 6: Ciprian Ciucu (PNL)

Lista câștigătorilor la primăriile municipiilor reședință de județ, conform rezultatelor parțiale:

Alba Iulia (județul Alba): Gabriel Pleșa (USR-PLUS)

Arad (județul Arad): Călin Bibarț (PNL)

Pitești (județul Argeș): Cristian Gentea (PSD)

Bacău (județul Bacău): Lucian Viziteu (USR-PLUS)

Oradea (județul Bihor): Florin Birta (PNL)

Bistrița (județul Bistrița-Năsăud): Ioan Turc (PNL)

Botoșani (județul Botoșani): Cosmin Andrei (PSD)

Brașov (județul Brașov): Allen Coliban (USR-PLUS)

Brăila (județul Brăila): Marian Dragomir (PSD)

Buzău (județul Buzău): Constantin Toma (PSD)

Reșița (județul Caraș-Severin): Ioan Popa (PNL)

Călărași (județul Călărași): ——–

Cluj-Napoca (județul Cluj): Emil Boc (PNL)

Constanța (județul Constanța): Vergil Chițac (PNL)

Sfântu Gheorghe (județul Covasna): Antal Arpad (UDMR)

Târgoviște (județul Dâmbovița): Cristian Stan (PSD)

Craiova (județul Dolj): Olguța Vasilescu (PSD)

Galați (județul Galați): Ionuț Pucheanu (PSD)

Giurgiu (județul Giurgiu): Adrian Anghelescu (PNL)

Târgu Jiu (județul Gorj): Marcel Romanescu (PNL)

Miercurea Ciuc (Județul Harghita): Attila Korodi (UDMR)

Deva (județul Hunedoara): Florin Oancea (PNL)

Slobozia (județul Ialomița): Dragoș Soare (PNL)

Iași (județul Iași): Mihai Chirica (PNL)

Baia Mare (județul Maramureș): Cătălin Cherecheș (Independent)

Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți): Marius Screciu (PSD)

Târgu Mureș (județul Mureș): Zoltan Soos (UDMR)

Piatra Neamț (județul Neamț): Andrei Carabelea (PNL)

Slatina (județul Olt): Emil Moț (PSD)

Ploiești (județul Prahova): Andrei Voloșevici (PNL)

Satu Mare (județul Satu Mare): Kereskenyi Gabor (UDMR)

Zalău (județul Sălaj): Ionel Ciunt (PSD)

Sibiu (județul Sibiu): Astrid Fodor (FDGR)

Suceava (județul Suceava): Ion Lungu (PNL)

Alexandria (județul Teleorman): Victor Drăgușin (PSD)

Timișoara (județul Timiș): Dominic Fritz (USR-PLUS)

Tulcea (județul Tulcea): Ștefan Ilie (PNL)

Vaslui (județul Vaslui): Vasile Pavăl (PSD)

Râmnicu Vâlcea (județul Vâlcea): Mircea Gutău (PE)

Focșani (județul Vrancea): Cristi Valentin Misăilă (PSD)

Citește și

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.